Užívejte si nádherné kudrny bez starostí navíc. Stačí jim věnovat tu správnou péči a soustředit se na některé drobné detaily v životním stylu.
Obvykle si myslíme, že se kudrnaté vlasy poměrně snadno upravují, ale ve skutečnosti tomu tak vůbec není. Vlastně je to spíše naopak. Pokud nebudeme o kudrnaté vlasy pečovat a dbát o to, aby byly zdravé a nadýchané, pak se časem změní v nehezké dredy, které se budou hodit tak akorát pod kadeřnické nůžky. Nechte si tedy poradit s každodenní péči i šikovnými vychytávkami, které si dozajista rychle osvojíte.
Správné mytí kudrn je základ
Pokud si chcete umýt kudrnaté vlasy, aniž byste je jakkoliv oslabili nebo poškodili, snažte se dodržovat několik praktických rad. Především vždy sáhněte po přípravcích (máme na mysli zejména šampon a kondicionér), které jsou vhodné právě pro vaši strukturu vlasů. Dbejte zejména na výběr šamponů, protože některé typy mohou být příliš agresivní, takže odstraňují z vlasů přírodní maz. A právě ten je účinně kryje a chrání před okolními vlivy.
A jak poznat, že si kudrnaté vlasy myjete špatně? Obvykle tak, že doslova zkrepatí a ztrácejí objem. K použití neagresivních šamponů by se však měla pojit i aplikace přírodních zvlhčovačů. Mezi ty nejlepší patří například čistý kokosový olej, který lze přimíchat do běžného šamponu, a zkrátit tak čas nezbytný pro mytí na skutečné minimum. Hodit se vám může také ricinový olej, a to zejména ve chvíli, kdy bojujete s nadměrným vypadáváním.
Jak správně sušit kudrnaté vlasy
Jsou-li vaše kudrny přirozené, pak by bylo ideální nechat je vyschnout jen za přispění okolního vzduchu. Ne vždy to je však možné a fénování se tedy nevyhnete. Ovšem pokud máte trochu času navíc, pokuste se tento krok vynechat. Místo toho je zabalte do ručníku z mikrovlákna, nikoliv froté tkaniny, která vlasy ničí. A pokud bojujete jen s vlhkými konečky, vysušte je za pomoci papírových utěrek nebo ručníků.
Zapomeňte na běžné kartáče a hřebeny
I ty totiž mohou vaše kudrny poškozovat. Místo toho sáhněte po kartáčích z prasečích štětin, které jsou k vlasům šetrnější. Vždy také začněte s kartáčováním na konci vlasů a teprve poté pokračujte směrem k pokožce hlavy. Tím byste měli předejít poškození kadeří. Pokud se to však přesto stane, nezoufejte. K nápravě můžete použít celou řadu šikovných pomocníků. A vůbec pro ně nemusíte do kadeřnického salonu.
Sázkou na jistotu je rozhodně keratin. Ten najdete především v regeneračních šamponech a slouží k opravě poškozených vlasových vláken. Jedním dechem také zároveň obnovuje objem. Na trhu však nejsou k mání jen šampony, vsadit lze i na šikovné kondicionéry a pečující masky. Pro domácí použití vám pak bude stačit kvalitní olivový olej. Stačí si z něj připravit zábal jednou za týden a brzy se dočkáte perfektního výsledku.
Zapomeňte na bavlněný povlak na polštář
Málokdo to ví, ale vlasy si často nejvíce ničíme v noci. A to jednoduše tím, že je otíráme o porézní bavlněný povlak. V něm se totiž vlasová vlákna zasekávají, a tím se také poškozují. A po čem tedy sáhnout? Místo obyčejné bavlny zvolte kvalitní bavlněný satén. Tedy nikoliv ten umělý, ten by mohl vaše problémy ještě zhoršit. Bavlněný satén je hladký a vlasy rozhodně nepoškodí. A nezapomeňte ho každý týden prát.
Volte přitom šetrný prací gel, nejlépe s hypoalergenním složením. Rovněž se vyplatí mít více než jeden povlak, aby se jednotlivé kusy textilie stihly před opětovným použitím tzv. vydýchat. Ale i když je investice do pravého bavlněného saténu poměrně vysoká, velmi rychle se vám vrátí. A to i díky tomu, že takový materiál zároveň šetří vaši pleť. Můžete si tak odškrtnout hned dvě problémová místa najednou.
Zdroj: WomensHealthMag