I v nejdokonalejším vztahu se občas objeví problémy. Známe hlavní důvody, proč dochází k hádkám a mnohdy i rozpadu vztahu

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí si představuje lásku v růžovém obláčku. Ale ta nespočívá pouze v romantických schůzkách, něžnostech, procházkách a polibcích. Spokojený a šťastný vztah je práce zakládající se na vzájemné úctě, toleranci a důvěře. Přesto mějte na paměti, že i soulad nebývá těžké narušit.

Snaha změnit partnera

Pokud si někdo myslí, že existuje něco, jako ideál tak se mýlí. Nesmíme si zaměňovat zvyky a charakterové rysy. Jsou věci, se kterými pracovat jde, ale jsou také věci, které v sobě člověk prostě nezmění. Proto nepleťte dohromady jablka s hruškami. Pokud vám něco z charakterových rysů vašeho partnera vadí – odejděte ze vztahu. Ušetříte si tím čas i trápení.

Časté neshody a hádky

Je jasné, že k neshodám dochází zcela běžně. Je to normální dokonce u spokojených a šťastných vztahů. K čemu by však nemělo nikdy docházet, jsou urážky, ponižování a zpochybňování svého partnera. Pocit křivdy patří mezi destruktivní pocity, kterými se nikdy nic kloudně nevyřeší. Důležitá je také četnost hádek – časté spory svědčí o tom, že se k sobě zkrátka nehodíme.

Když zavládne ticho

Vlézt do hlavy druhé osoby je nemožné. Pokud máte tedy nějaký problém, mlčením se nevyřeší a váš partner na to sám nepřijde. Místo hry na uraženého, což patří k dětem, vyjádřete svůj nesouhlas. O věcech je nutné hovořit a vyjádření emocí, ať už těch kladných či záporných je zárukou psychického zdraví.

Žárlivost

Na začátku vztahu se vám to může zdát roztomilé, protože se utvrzujete, že vašemu partnerovi na vás tím pádem záleží. Pokud však žárlení přesáhne míru únosnosti a je spíš otravné, nastává problém. V pozadí žárlení stojí velmi nízké sebevědomí. Velmi často člověka zcela pohltí a boj s žárlením je velmi zdlouhavý, vyčerpávající a těžký.

Srovnávání ex partnera

Zapomeňte na své bývalé – to je již minulost. Přítomnost vytváří vaše nová láska. Budete-li srovnávat vaše minulé partnery s tím novým – bude tento současný brzy také minulostí!

Když lžeme sami sobě

Lež je další věc, která ničí vztahy. O tom není potřeba se zdlouhavě rozepisovat. Základem každého kvalitního vztahu je důvěra. Bez té není ani žádný vztah. Často nelže pouze partner, ale může se stát, že lžeme sami sobě! Nejsme k sobě prostě dost upřímní. Je to skutečně ten člověk, se kterým chci zestárnout? Chci s tímto člověkem počít děti a založit rodinu? Chci mu obětovat svůj drahocenný čas a věnovat energii? Pokud si zcela upřímně neodpovíte na tyto otázky, nebude váš vztah fungovat, jak má. Lhát sám sobě se totiž nevyplácí.

Sebevědomí

Čím menší sebevědomí, tím bezradnější je druhý partner. Mindráky vyvolávají řadu negativních doprovodů. Je to pro mě ten pravý/á? Co mi může nabídnout, když má tak nízké sebehodnocení? Jak chce být dobrým partnerem, rodičem a dosahovat kariérních výsledků? Když si sám nevěří a nemá příliš jasno ani sám o sobě?

Nikdy nedovolte, aby si na vás někdo zvyšoval své sebevědomí a vedl vás k přesvědčení, že bez něj budete úplná nula.

Citové vydírání

Pokud se s tímto ve vztahu setkáte, utíkejte, jak to půjde! Vydírání typu skočím z mostu, oběsím se apod. ve skutečnosti značí, že jsou to manipulátoři tyrani, kteří mají o sobě nízké mínění a nedokážou přijmout odmítnutí. Chybí jim sebeúcta potřebná k tomu, aby mohli diskutovat o své pozici a přemýšlet o různých možnostech.

Lidé vyhrožující svému partnerovi, že si ublíží, když neudělá to, s čím oni nesouhlasí, by si měli uvědomit, že vydírání nic neřeší – naopak ještě více zhoršuje situaci. Každý člověk je zodpovědný v plném rozsahu za své činy, a měl by tedy přijmout svůj díl zodpovědnosti. Citové vydírání velmi často souvisí s emoční závislosti na partnerovi – je vám snad jasné, že tady nejde vůbec o lásku.