Ne vždy je jednoduché poznat, když s námi někdo manipuluje. Ukážeme vám, na které techniky se zaměřit, abyste tyto praktiky odhalili v zárodku.
Všichni dokážeme být nějakým způsobem manipulátory. Čas od času zkrátka používáme některé příznivé okolnosti ke svému prospěchu. Ovšem najdou se mezi námi i lidé, kteří tyto techniky uplatňují často a vědomě. Pokud se nechcete stát jejich obětí, naučte se jejich nečestnou hru rozpoznat na první pohled a reagovat včas.
Existuje i manipulace povolená, o jakou jde?
Ve skutečnosti není manipulace vždy pouze negativním jevem. Můžeme ji používat i tam, kde na své okolí chceme kupříkladu pozitivně zapůsobit. Jde o manipulaci společensky přijatelnou. Když se na někoho usmějeme nebo s ním navážeme oční kontakt, snadněji ho přimějeme, aby se s námi dal například do řeči. To je samozřejmě v pořádku a žádné negativní emoce z tohoto způsobu mezilidské komunikace neprýští. Nebezpečné techniky vypadají docela jinak.
Jde o nástroj sobců, kteří nedbají na potřeby ostatních
Ještě než se podíváme na konkrétní techniky emoční manipulace, zkusíme si přiblížit, proč na nás vlastně lidé něco podobného zkoušejí. Většinou jim jde čistě o jejich vlastní zájmy. Snaží se vyhnout něčemu, co by jinak museli udělat – a nemusí jít jen o něco fyzického, mnohdy je ve hře i prachobyčejná konfrontace, jež jim zkrátka není příjemná.
Přitom však zcela přehlížejí potřeby osob okolo sebe. V partnerském vztahu pak narušují i pocit intimity a vzájemné důvěry. Vždycky si totiž dokážou prosadit to, co chtějí oni. A jak to dělají? Naučte se rozpoznat všechny náznaky a zjistěte, zda právě vy nežijete s někým takovým.
Pasivní agrese i zdánlivé poskytnutí času na rozmyšlenou
Jde o jednu z nejskrytějších forem psychického násilí vůbec. Neustálé narážky, kousavé poznámky nebo i významné pohledy, jimiž manipulující osoba vyjadřuje svůj hněv, aniž by přitom projevila jakékoliv emoce. Na první pohled nejde o nic nebezpečného, ovšem pokud se tento stav opakuje, dokáže důvěru kohokoliv značně nahlodat.
A když se přece jen necháte strhnout a s agresorem se pustíte do hádky, bude vám odměnou jeho blahosklonnost. „Tak ty mi tady říkáš, že už se mnou nechceš být? Dám ti možnost, aby sis to ještě promyslel/a. Přijď za mnou, až zjistíš, kde jsi udělal/a chybu.“ Nejde o projev lásky nebo náklonnosti k vám, ale opět a jenom jeho sobectví. Přece nechcete tvrdit, že je chyba na jeho straně, nebo ano?
Chce vás znejistět a používá strach
Tuto taktiku často používají kosmetické společnosti. Ne nadarmo se v jejich reklamách objevují otázka jako „Cítíte se staří?“ nebo „Nemáte dojem, že se s přibývajícím věkem stav vaší pokožky zhoršil?“ Chtějí ve vás vyvolat obavy a pocit nejistoty, aby vás pak snáze nalákali ke koupi svých produkt.
V partnerském vztahu pak často padá například otázka „Nemyslíš si, že jsi už na tyhle šaty/náušnice/boty moc stará/tlustá/vyzrálá?“ Když nepomůže podpora vašich obav, přijde na řadu vyvolání strachu. Může jít i o strach psychický, nikoli jen o přímou konfrontaci, při níž vám agresor vyhrožuje násilím nebo dokonce újmou na životě.
Emoční manipulace vás může zahltit
Toto je projev typický pro počátky vztahu s manipulátory. Zejména ženy se cítí pozorností svého protějšku velmi polichoceny. Aby také ne, když neustále dostávají kytice, šperky a další drobné dárky. Manipulátor se snaží vytvořit intenzivní emoční pouto, jehož prostřednictvím poté svou oběť ovládá. Jakmile ji však má ve své moci, může začít ta pravá manipulační hra.
Lhaní a popírání k celému schématu také patří
Manipulátora je jen velmi obtížné nachytat při lži. A pokud se vám to přece jenom povede, pak si okamžitě najde spoustu věrohodných výmluv. Případně je dokonce schopný svá předchozí tvrzení i popřít. A to vše jen proto, aby vás utvrdil v tom, jak je neomylný. On přece nemohl udělat chybu – to vy. Se vším mu pomáhá také nadsázka a zevšeobecňování.
Pokud od svého partnera také slýcháte, že jste ho vlastně nikdy nemilovala tak upřímně, jako on vás, pak je ve hře právě tato manipulační technika. Opět má ve vás vyvolat vinu a nejistotu. Dalším krokem takto zkoušené oběti je to, že se opět pokusí manipulátorovi nějak zavděčit. A to je přesně to, o co mu šlo od začátku.
Stále mění téma a podsouvá hodnotící kritéria
Manipulátoři všeobecně nebývají příliš vstřícní ke svým vlastním chybám. Nepřiznají je a dokonce se na toto témata odmítají bavit. Jakmile začnete hovořit o něčem, co je jim nepříjemné, rychle změní téma. Dokonce se mnohdy neváhají obrátit i proti lidem okolo sebe.
Vyčítáte jim nedostatek pozornosti? Určitě se na oplátku vytasí s někým, kdo je v tomto ohledu ještě horší. Svému okolí také neustále podsouvají nějaká kritéria. A kritizují je za ně, jak jinak. Někdy se jim může znelíbit váš účes, jindy oblečení nebo třeba rtěnka. Ovšem pokud manipulátorovi podlehnete a změníte je, bude to jen další voda na jeho mlýn. On si zkrátka vždy najde něco dalšího.
Své zkušenosti staví nade vše
Pokoušeli jste se někdy cizímu člověku vysvětlit, jak nepříjemný je pro vás třeba záchvat migrény? Kdo to nezažil, ten tomu neuvěří. Ovšem manipulující osoba jde v tomto ohledu ještě dál. Kritizuje vše, co jakkoliv není v souladu s jejími zkušenostmi. Že má někdo problémy ve vztahu? To by se jí přece nikdy nestalo, protože …
Zdroj: GoodTherapy