Ve vztahu přichází celá řada rozcestí, které ho buď posunou dál, nebo ho ukončí. Jedním z nich je i vypouštění střevních plynů.
Ačkoliv to zní možná zvláštně, i taková věc, jako je pšouk, se může stát nepřekonatelnou překážkou ve vztahu. Pokud si vzpomenete na své dětství a dospívání, možná se vám vybaví, že i mezi dětmi jsou střevní plyny vnímány jako něco, co je hodno zesměšnění, nebo alespoň zřetelného poukázání na viníka „osvěženého“ vzduchu v místnosti. V etiketě se naopak uvádí, že by viník měl mlčet a „poškozený“ by měl situaci velkoryse přejít. Ve vztahu je to zhruba půl napůl.
Když střeva neohlídáte
Zkraje nového vztahu se každý snaží působit co nejlépe a většina svorně předstírá, že žádné střevní plyny nemá. Když posléze vztah pokročí, část partnerů před sebou začne pšoukat. Jiná část ale dále předstírá, že ji tyto „problémy“ nepostihují. Ovšem o to větší problém může nastat později, třeba i v manželství, když jeden z partnerů své plyny neohlídá a do světa je vypustí přímo před svojí drahou polovičkou.
Takový případ se stal i jedné ženě, která si přála zůstat v anonymitě, protože je pro ni celá záležitost ponižující. Tato žena si ve spánku upšoukla před svým manželem a doma se rozpoutalo peklo. Ačkoliv se to stalo poprvé za dobu trvání jejich dlouholetého vztahu, manžel jí to nedokáže zapomenout. Považuje totiž veškeré takovéto projevy za vulgární, a zvláště pokud se jich dopouští něžné pohlaví.
Žena se svému muži sice omluvila a dle jejích slov jí odpustil, ovšem neodepřel si další kázání. Muž své ženě opětovně kladl na srdce, že pšouk je ryze soukromou záležitostí a do vztahu nepatří. Celou situaci zanalyzoval do nejmenších detailů, až se z toho jeho manželka cítila velmi trapně a zahanbeně, jako by udělala něco nepřirozeného a zcela nechutného.
Značný dopad na psychiku
Celý příběh by se dal označit za úsměvný, pokud by nepřipomínal tolik dalších, které jsou podobné. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak velký dopad na psychiku jejich partnera může zesměšnění a ponížení tohoto druhu mít. Ve vztahu, zvláště pokud má být stabilní a dlouhodobý, by měla panovat vzájemná důvěra a otevřenost. Přijetí střevních plynů toho druhého by tak mělo být samozřejmostí.
Dle celé řady vědeckých studií je přímo zdraví škodlivé, pokud člověk své střevní plyny dlouhodobě zadržuje. Brzdí se tím celkové fungování organismu a peristaltika střev. Podle vztahových expertů je zase prospěšné pro jakýkoliv vztah, pokud zvládne překonat rozpaky z prvního „veřejného“ pšouku. Mezi partnery má vzájemná otevřenost na této úrovni pomoci vystavět novou úroveň důvěry.
Zdroj: Fatherly