V současné době se stále více dbá na dodržování základních hygienických návyků, jeden z nich však může být nebezpečný pro zdraví.
Pravděpodobně nikdo by neřekl, že může být obyčejné spláchnutí toalety po vykonání potřeby nějak nebezpečné nebo nehygienické. Opak je však pravdou, jak opětovně potvrzují výzkumy odborníků. Po spláchnutí se na vás z mísy vyvalí oblak bakterií a virů, což může být zvláštně v dnešní době nebezpečné. Nemusíte se však toaletám zcela vyhýbat, stačí dodržovat několik málo hygienických doporučení.
Raději splachujte se sundaným prkénkem
Největším problémem při stisknutí čudlíku, jímž vyšlete do mísy celý zásobník vody, je skutečnost, že šplouchající tekutiny vymrští do vzduchu maličké kapénky. Na tomto aerosolu se mohou držet i případné bakterie a viry, které se do té doby držely na hladině stojaté vody v záchodové míse. Jelikož však bývá splachovací tlačítko až za mísou, budete se v okamžiku vymrštění kapének nacházet obličejem k vodě.
Můžete tak po spláchnutí vdechnout vymrštěný aerosol i s bakteriemi a viry, které se nacházely na hladině. Zabránit tomu lze tak, že před zmáčknutím tlačítka sundáte prkénko, abyste tak zamezili šíření kapének do okolí. Tím zároveň předejdete tomu, aby se na vás bakterie a viry dostaly a s největší pravděpodobností je i nevdechnete. Okamžik splachování však není jedinou chvílí, kdy jste ohroženi.
Nepoužívejte kabinku, již zrovna někdo použil
Podle posledních měření se může oblak aerosolu a nebezpečných částeček vznést až do výše 109 cm. Od pisoáru se pak rozšíří do okolí nejbližších 70 cm, čemuž můžete předejít jen tak, že si ještě u něj zapnete kalhoty a rychle uděláte dva kroky zpět. Jelikož však gravitace nezabere okamžitě, mohou se viry a bakterie vznášet ve vzduchu po dobu dalších 20 sekund, než sednou na zem a budete mít jistotu, že je nevdechnete.
Proto byste neměli používat tu kabinku, z níž chvíli před vámi někdo vyšel a spláchnul. Kromě možného přítomného zápachu tak máte další důvod, abyste si vybrali nepoužitou toaletu, kterou je hygiena a péče o vlastní zdraví. Pokud nemáte na výběr a vidíte, že byly všechny dostupné kabinky právě použity, vyčkejte před ní 30 sekund. Po půl minutě bude natolik bezpečné tyto prostory používat, abyste vešli dovnitř a vykonali potřebu.
Nezapomínejte na dezinfekci
Pokud není zbytí a musíte jít na veřejně přístupné toalety, ujistěte se, že se opravdu ničím nenakazíte. Prkénko, na němž sedíte, raději otřete vlhčenými ubrousky, a ty vyhoďte do koše. Jelikož nejsou ze stejného materiálu jako toaletní papír, nerozpustí se ve vodě a mohou ucpat toaletu, trubky či komplikovat práci zaměstnancům čističky odpadních vod. Hlavně však buďte opatrní při splachování.
Zdroj: Physics of Fluids