Oteklé nohy působí nejen nevzhledně, ale také nám mohou přivodit spoustu zdravotních komplikací. Obzvláště u žen je tento problém velmi nepříjemný.
Otok nohou se odborně nazývá edém. Velmi často ho doprovází i další zdravotní příznaky, mezi které se řadí brnění, výskyt křečových žil nebo výrazné nepohodlí během delší doby stání. Nejpatrnější je tento problém hned po probuzení nebo jakmile uleháme ke spánku. Během dne může otok dočasně zmizet. Pokud se nám oteklé nohy objevují bez zjevné zdravotní příčiny, kterou je potřeba neodkladně řešit, můžeme si od něho jednoduše pomoci díky několika přírodním prostředkům, říká lékařka Debra Rose Wilson.
Na vině může být těhotenství, ale i cukrovka
Důvodů, proč se u nás oteklé nohy vyskytují, může být mnoho. Mezi hlavní příčiny se řadí zadržování vody v těle. To je způsobeno poruchou krevního oběhu našeho těla. Tento zdravotní problém se nejčastěji objevuje u žen, které jsou těhotné, a to hlavně na konci jejich těhotenství. Mezi další příčiny se řadí cukrovka. Zvýšená hladina cukru v krvi může naše cévy zužovat, a tím ovlivňovat i zadržování vody v těle.
Často ale můžeme na sobě tento problém pozorovat také v případě, že se nevyhýbáme pravidelné konzumaci příliš slaných jídel. Pro ženu je typické zadržování vody v období těsně před menstruací, během této doby se mohou objevit oteklé kotníky. Jedná se o zdravotní problém, který je způsoben nerovnováhou estrogenů a progesteronů v těle, ale během krátké chvíle odezní. Oteklé nohy nás však mohou varovat i před závažnějším problémem, jako je selhání ledvin.
Úlevu nám poskytne máta, ale i doplnění hořčíku
Důvodem může být také nevhodně zvolená obuv nebo příliš teplé počasí. Pokud jsou všechny závažné zdravotní důvody tohoto symptomu vyloučeny, můžeme si od otoku doma jednoduše pomoci. Bude nám k tomu stačit mátová koupel. Na tu budeme potřebovat 8 šálků vody a polovinu šálku listů máty. Listy jednoduše vložíme do hrnce s vodou a přivedeme k varu. Necháme 10 minut louhovat a přelijeme vzniklý odvar do umyvadla, kam následně nohy ponoříme.
Ideální doba, po kterou by naše nohy měly v odvaru zůstat, je 25 minut. Podobnou lázeň si můžeme připravit i s vodou slanou. Ideální je v tomto případě sáhnout po soli mořské. Nohy ve vodě necháme namočené 20 minut, čímž dojde k uvolnění svalů a zmírnění otoků. Můžeme si také u lékaře nechat zkontrolovat hladinu hořčíku v našem těle. Jeho nedostatek totiž symptomy zhoršuje, a je proto dobré ho do naší stravy pravidelně zařazovat.
Zdroj: Healthline