Ne v každé zemi je pro ženy samozřejmé oblékat se dle svého uvážení nebo ukončit manželství. V islámském světě je postavení žen stále velmi odlišné.
Postavení a práva žen se v islámském světě mezi jednotlivými zeměmi výrazně liší. V koránu se píše o rovném postavení muže a ženy. Přesto v nábožensky konzervativnějších zemích jako je Jemen, Írán nebo Saúdská Arábie je postavení žen druhořadé, kdy je žena podřízena muži a svázána tradičními pravidly. Naopak ale v jiných muslimských zemích jako je například Albánie, Bosna nebo Turecko je situace odlišná. I přesto zde ale pro ženy existují mnohé nerovnosti.
Politika a muži jako strážci
V Saúdské Arábii získaly ženy volební právo až v roce 2015. Ve stejném roce jim bylo poprvé povoleno ucházet se o volený úřad. V Sýrii bylo dovoleno ženám volit už v roce 1949 a zbývající omezení byla odstraněna roku 1953. V Egyptě získaly ženy volební právo roku 1956, v Tunisku v roce1959 a v Íránu v roce 1963 poté, kdy v referendu byla většina íránského lidu pro volební právo žen. Byl schválen program, který zahrnoval volební právo a umožnil ženám kandidovat.
Z konceptu mužského poručnictví vyplývá, že ženy by neměly dělat důležitá rozhodnutí týkající se jejich života a potřebují ochranu. V Saúdské Arábii musí mít každá žena mužského poručníka, který dává svůj souhlas, aby mohla žena vycestovat mimo zemi, vdát se nebo rozvést. Poručníkem může být její otec, bratr, manžel, strýc nebo dokonce i syn. V Íránu může manžel zakázat ženě i pracovat, pokud se domnívá, že je nástup ženy do zaměstnání neslučitelný se zájmy rodiny.
Oblékání a vztahy
Kodex oblékání se v Saúdské Arábii řídí právem šária. Ženy musí při odchodu z domu nosit volný černý oděv a šátek. V Iráku ženy nosí skromné západní oblečení, ale islamističtí fundamentalisté se před ním pokusili zavést přísná pravidla ohledně toho, co ženy mohou nosit. V Íránu mají ženy oficiálně nosit buď oděv pokrývající celé tělo nebo šátek, dlouhé kalhoty a lehký kabát s dlouhým rukávem. Ale v ulicích velkých měst ženy nosí kratší pláště a stahují šátky, aby ukázaly vlasy.
V Saúdské Arábii může mít muž několik manželek. Manželství často uzavírá rodina. Roku 2005 byla nucená manželství zakázána, ale manželské smlouvy jsou stále mezi budoucím manželem a otcem nevěsty. Ženy, které se rozhodnou pro rozvod, ztratí automaticky možnost péče o děti. Žena v Sýrii musí pro schválení rozvodu dokázat, že jí její manžel buď zneužíval, nebo zanedbával své manželské povinnosti. Naopak Maroko nyní už umožňuje rozvod kvůli nesmiřitelným rozdílům pro muže i ženy.
Zdroj: DW