Porazte nepříjemný a bolestivý kašel, ucpané dutiny a celkové nachlazení díky jednoduchým postupům, které znaly už naše babičky.
Ačkoliv se blíží podzim a s ním také nepříliš příjemné období chřipek a nemocí, je dobré mít na paměti několik účinných rad, jak si podomácku poradit s bolavým kašlem spojeným s nachlazením či dokonce se zápalem průdušek. Jednat se bude zejména o klasické rady našich babiček a starých matek, ale i o vychytávky na základě nejnovějších studií, potvrzuje lékařka Debra Rose Wilson.
Když dojde k bolavému kašli
Angína, alergie, nachlazení a zánět průdušek. To jsou nejčastější a nejvíce frekventované příčiny, kterou vedou k bolavému kašli. Ten se tak na dlouhé dny, nebo dokonce týdny, může stát vaším nechtěným společníkem a znepříjemňovat vám život téměř při každé činnosti. Důležité je proto správně odhadnout, co za problém vás postihlo a spolu se správnou léčbou nasadit tajnou zbraň.
K tomu je tedy nejdříve potřeba návštěva lékaře, který potvrdí nebo vyvrátí vážnější zdravotní komplikace jako zápal plic nebo podobné nešvary a případně vám také předepíše antibiotika nebo jinou formu léčiva. K její úspěšnosti je však také potřeba splnit několik podmínek jako klidový režim, vynechání alkoholu a chlazených nápojů, řádné užívání léků a také pobyt v teplé posteli.
Klasika v podobě medu s citronem
Pokud však chcete odeznění nemoci i bolavého kašle urychlit, je dobré zařadit do léčby také domácí metody, které vám jednat uleví od bolesti a také dodají vitamíny potřebné pro uzdravení. Jedním z takových metod je tedy zcela klasické a dobře známé užívání téměř zázračných léčiv v podobě medu s citronem. Ty nám nejspíše vštěpovaly už naše babičky a jak jinak, měly pravdu.
Med totiž výrazně zklidňuje bolavé hrdlo i oblast plic, která může být kašlem velmi namáhaná a také napomáhá k obalení škodlivých bakterií, čímž dojdou o možnost růstu a vývoje a postupně zaniknou. V kombinaci s citronem, který působí velmi antibakteriálně a obsahuje řadu důležitých vitamínů, se jedná o dokonalé duo v boji proti onemocnění.
Hotový ananasový zázrak
Podle nejnovějších studií je užívání ananasu a ananasové šťávy během nemoci účinným způsobem, jak její příznaky zmírnit a také zkrátit dobu jejího trvání. Toto exotické ovoce totiž obsahuje bromelin, což je enzym, který se výrazně podílí na snižování bolesti, stahování otoků a také na hojení drobných ranek. Pro období nemoci se tedy jedná o doslova kýžený druh ovoce.
Můžete tak konzumovat jak celé ovoce, tak kvalitní a vysoce procentní ananasový džus. Pro nejrychlejší a nejlepší účinek se však doporučuje pití čerstvé šťávy, kterou jednoduše smícháte se špetkou soli a špetkou pepře. Ideální je také pití vícekrát za den, aby se potřebné látky soustavně doplňovaly a správně účinkovaly.
Okamžitá úleva s mátou
Máta peprná patří mezi bylinky, které se jednoznačně vyplatí mít ve své zahrádce či záhonku. Kromě příjemné vůně a dokonalého osvěžení v letních nápojích totiž obsahuje látky, které účinně bojují proti nemocím a také napomáhají ke zmírnění bolestí, které mohou způsobovat. Ať už vás tedy trápí bolavý kašel nebo ucpané nosní dutiny, sáhněte po této rostlince a kýžené účinky se dostaví během chvilky.
Navíc je máta peprná také velmi variabilní a připravit si z ní můžete jak léčivý čaj či sirup, tak ji přidat k pokrmům nebo rovnou také inhalovat. K tomu stačí její lístky pouze jednoduše spařit a smíchat s horkou vodou. Poté se nad misku či kastrol s oběma přísadami pouze nakloňte, zakryjte si hlavu ručníkem a zhluboka vdechujte. Sami poté uvidíte, jak rychle se vám uleví.
Pryč s bolestí díky ibišku
Do řady prospěšných bylin s účinky proti bolesti se s hrdostí může řadit také ibišek, který má doma snad většina z nás. Stačí tak pouze utrhnout několik rychle rostoucích lístků, dát vařit vodu na čaj a poté obě tyto přísady smíchat v jednom hrnku. Ještě za tepla vypijte a bolest krku či hrudi ustane, aniž byste si stihli dolít další šálek.
Podle studií totiž ibišek obsahuje hned celou řadu protizánětlivých a uvolňujících látek, které vám od těchto potíží pomohou okamžitě a bez problémů. Kvůli vysoké koncentraci některých druhů kyselin se však nedoporučuje tuto formu léčby podávat malým dětem, a tedy je lepší, když u ibiškového čaje zůstanou pouze dospělí.
Kloktání slané vody
Další z řady obvyklých babských rad je také kloktání roztoku soli s vodou. Tato metoda je známá snad odnepaměti a že taky naše babičky a jejich babičky moc dobře věděly, proč tomu tak je. Sůl má totiž obecně rozpouštěcí účinek a jinak tomu není ani v případě přítomnosti bacilů, virů a usazeného hlenu.
S těmi si tak tento „nápoj“ poradí raz dva. Stačí pouze smíchat 250 mililitrů teplé vody s jednou nebo dvěma čajovými lžičkami soli a nechte rozpustit. Poté stačí několik vteřin pořádně vykloktat a slanou vodu vyplivnout. Opakujte zhruba 3x po sobě podle potřeby a také několikrát za den. Uleví to bolesti a také napomůže k menšímu šíření bakterií i ukládání hlenu.
Pomůže také tymián
Aby těch bylinek s léčivými účinky nebylo málo, je jistě nutné zmínit také tymián. Ten si nejspíše většina z nás představí jako dokonalé koření pro nejrůznější pokrmy, není však potřeba zůstat pouze u toho. Ačkoliv se to sice možná nezdá, má tymián mnohem větší vliv na léčbu nachlazení, než by si jeden mohl myslet.
Tymiánové lístky totiž obsahují flavonoidy, což jsou sloučeniny, které napomáhají k uvolňování krčních svalů a tím také snižují záněty a šíření škodlivých bakterií a virů. Pro účinnou pomoc tak pomůže horký tymiánový čaj, který budete mít připravená za pouhých pár minut, bolesti vás však zbaví i na několik hodin. Smíchejte proto 2 čajové lžičky drcených listů tymiánu v hrnku horké vody, nechte asi 5 minut luhovat a poté ještě teplé vypijte.
Česnekem nejen proti upírům
Česnek se všeobecně považuje za skutečný lék, který slouží jak prevence vůči onemocnění, tak i jako první pomoc v případě, že k ní přece jen došlo. Opět se však jedná o značně variabilní prostředek, který můžete konzumovat hned na několik způsobů. Nejlépe však v syrovém, nebo velmi málo tepelně upraveném stavu. Tehdy si totiž velmi dobře drží své léčivé účinky a není připraven o vitamíny.
Pokud tedy cítíte, že vás začíná pálit v krku a máte pocit na kašlání, bez váhání si ke snídani, obědu či večeři přidejte několik stroužků této zdravé a dobře dostupné zeleniny. Pokud se však u vás kašel již rozběhl, zkuste metodu, která se pyšní nadměrně rychlým a silným účinkem. Pro tu stačí, smíchat Protlačený česnek s hrnkem vroucího mléka, a ještě za teplého stavu vypít.
Vsaďte na sílu zázvoru
Ačkoliv může některým lidem tato kořenová potravina nepřipadat chutná a lákavá, opak je pravdou. Závor je totiž surovinou, která pomůže za každého stavu. Stačí mít totiž pouze kousek doma a nepříjemnému kašli můžete dát okamžitě sbohem. Tedy až po tom, co jej užijete. Nemusíte se bát, také se jedná o lék, který má více možností konzumace.
První z nich je samozřejmě zasyrova nebo také v nejrůznějších pokrmech, jako nejúčinnější se však považuje čaj ze strouhaného zázvoru. Do toho navíc můžete přidat pro dochucení citron a med a máte tak doslova 3v1 a síla účinnosti se tak okamžitě násobí. Bolest v krku, kašel a ucpané dutiny tak odezní doslova bleskovou rychlostí.
Zdroj: Healthline