Vyhněte se bolestivým chodidlům, popraskaným patám a suché pokožce nohou. Pomůže vám k tomu několik jednoduchých triků.
Suché a popraskané paty, potažmo celá chodidla, jsou také často zároveň velmi bolestivá. Nezřídka kdy svým majitelkám (či majitelům) znepříjemňují život. Proto je lepší se jich pokud možno vyvarovat. Vyšší riziko popraskaných a suchých chodidel hrozí s věkem nebo působením vnějších vlivů (nevhodná obuv, nedostatečná hydratace či rozličná onemocnění). Přečtete si několik jednoduchých triků, které vám v boji proti suchým a popraskaným chodidlům pomohou.
Hydratace je velmi důležitá avšak často podceňovaná
Máte-li pokožku nohou velmi suchou, je dobré ji hydratovat olivovým olejem, který obsahuje řadu mastných kyselin, jež napomáhají hloubkové výživě. Olivový olej do pokožky vmasírujte krouživými pohyby a následně ho nechte vsáknout. Tato hydratační kůra je ideální zejména na noc. Jiným způsobem je hydratace za pomoci medu, který působí navíc i antibakteriálně. Hrnek medu nalijte do mísy s teplou vodou, do které se vám vejdou nohy. Nechte působit 15 minut a opakujte denně.
Pokud nemáte doma med, můžete použít mléko. Hrnek teplého mléka nalijte do mísy s vodou, do níž se vám vejdou nohy. Nechte působit 15 – 20 minut a poté nohy opláchněte teplou vodou a osušte. Dobře vám také postačí desetiminutová koupel, kterou provádějte 2 – 3 x týdně. Budete k ní potřebovat pouze lžíci mořské soli (popřípadě kuchyňské soli), kterou nasypete do teplé vody. Lázeň nohy zrelaxuje a ochrání je před olupováním a vysoušením. (Na chodidla ideálně aplikujte ještě krém)
Odumřelou kůži pravidelně odstraňujte
Kromě hydratace je důležitá i následná péče o chodidla, a sice především odstraňování odumřelé kůže. Skvěle se pro to hodí například jedlá soda. Smíchejte 2 polévkové jedlé sody v listru teplé vody a do lázně ponořte nohy na půl hodiny. Poté jemně obruste pemzou a hydratujte krémem či olejem. Další možností je domácí peeling, který si vyrobíte smícháním citronové šťávy s ovesnými vločkami. Směs by měla mít pastovitou strukturu. Naneste ji na paty a nechte 30 minut působit, poté opláchněte.
Jako prevenci tvorby odumřelé či popraskané kůže můžete použít starší banán či jablečný ocet. Banán jednoduše rozmixujte na pyré a naneste na chodidla, kde ho nechte 10 minut působit. Poté opláchněte. Zábal provádějte jednou týdně. V případě jablečného octa nalijte půl šálku do větší mísy, kterou doplníte horkou vodou. Namočte si do připravené lázně nohy a nechte je v ní 10 – 15 minut. Po vyndání nohy osušte a naneste na ně hydratující olej či krém.
Abyste ošetřili popraskané paty, nemusíte vymýšlet složité hydratační metody. Jednoduše na ně můžete nanést silnou vrstvu hydratačního krému a nechat působit přes noc. Ideální je obětovat jedny ponožky, které zajistí, že se krém vstřebá do pokožky a nerozmaže se všude po lůžkovinách. Máte-li doma esenciální olej z máty peprné, můžete ho rovněž využít pro vyhojení prasklin na chodidlech. Olej do pokožky vmasírujte. Máta má antiseptické a osvěžující účinky a zároveň pomáhá předcházet infekcím.
Zdroj: Healthline