Chcete-li zhubnout, jistě se zaměřujete na svůj jídelníček. Málokdo ale ví, že je nutné se také zaměřit na ovoce, které konzumujete, říká výživová poradkyně Adrienne Seitz.
Hubnutí je takové věčné téma. Vždy se totiž najde někdo, kdo nutně potřebuje shodit „alespoň pět kilo“. Naštěstí již v módě nejsou drastické diety, jako tomu bylo dříve. Stále více hubnoucích, potažmo výživových poradců, přivyká k drobným úpravám jídelníčku a zvýšené frekvenci pohybu. Někteří ve snaze zhubnout co nejdříve volí stravu složenou z velkého procenta ovoce a zeleniny. Ovšem zde pozor – existuje totiž pět druhů ovoce, po kterém nezhubnete, ale naopak.
Některé ovoce hubnutí příliš nepomáhá
Chcete-li přesedlat na zdravý životní styl, potažmo zhubnout, je zvýšený přísun ovoce správnou volbou. Ovšem ne každý druh byste měli konzumovat ve stejné míře. Pět následujících totiž hubnutí nepomáhá, naopak – pomůže vám zase hezky přibrat. Prvními z pětice jsou (nepřekvapivě) banány. Ačkoliv jsou zdravé a napomáhají k normální funkci trávení a srdce, nezhubnete po nich. Obsahují totiž dvojnásobné množství kalorií než například jablko. Chcete-li zhubnout, jezte je velmi střídmě.
Druhým ovocem je populární kaki. I ono je vydatnou svačinkou – na 100 gramů obsahuje 84 kalorií. Ovšem mimo to je bohaté na pektin, který na druhou stranu potlačuje chuť k jídlu. Dále zmiňme mango, které rovněž obsahuje vysoké množství kalorií. Čtvrtým druhem ovoce jsou hrozny. Ty jsou sice plné zdraví prospěšných látek, ale zároveň mají vysoký obsah cukru. 100 gramů hroznového vína má hodnotu 70 kalorií a obsahuje na 16 gramů sacharidů.
Poslední z pětice je sušené ovoce. Zde je jedno, jedná-li se o sušené švestky, banány, jablka, atp. Protože sušené ovoce neobsahuje vodu, je kaloricky vydatnější. Ze všech zmiňovaných druhů ovoce je pak kaloricky „nejnabitější“ – na 100 gramů zde naleznete v průměru 200–300 kalorií. Pokud tedy cílíte na redukci váhy, jezte sušené ovoce pouze střídmě.
Ovoce nicméně hraje při redukci váhy důležitou roli
Rozhodně na ovoce nezanevřete. Pouze vezměte v potaz možné riziko a výše uvedené druhy konzumujte v menší míře. Obecně je totiž ovoce velmi důležitou součástí vyváženého a zdravého životního stylu. Kromě nízkého obsahu tuku, vysokého podílu vlákniny a (většinou) minima kalorií obsahuje základní živiny, které napomáhají normální funkci řady orgánů. Ovoce je rovněž bohaté na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály.
Další výhodou ovoce je avizovaná bohatost na základní živiny. Za zmínku jistě stojí vitamín C, jenž posiluje imunitní systém a dále i zuby či kosti. Ovoce bohaté na vitamín C je například ananas, kiwi nebo jahody. Jiným minerálem je draslík – zajišťuje správnou funkci buněk, tkání a orgánů. Na draslík jsou bohaté zmiňované banány či citrusové plody. Konzumací dostatečného množství ovoce rovněž snižujete riziko obezity, která je často doprovázena zdravotními komplikacemi.
Zdroj: MedicalNewsToday