Rakovinou prsu onemocní v České republice každý rok tisíce žen. Věnujte proto pozornost té správné a cílené prevenci.
V posledních několika desetiletích získala řada potravin nálepku „potenciálně karcinogenní.“ Jinými slovy by se o nich dalo říct, že mohou způsobit rakovinu. Ve hře však nejsou jen potraviny, ale i celkový životní styl. A které faktory se počítají mezi rizikové u obávané rakoviny prsu? U některých by vás to nejspíš ani nenapadlo. O to více je však třeba těmto mnohdy skrytým rizikům věnovat pozornost, říká lékařka Christina Chun.
Karcinogenní potraviny a co jsou zač
Jak tedy v běžném spotřebním koši rozpoznat karcinogenní jídlo, které bývá u prevence rakoviny jmenováno na prvních příčkách? Seznam potravin s tímto označením je opravdu dlouhý, nejčastěji bývá zmiňováno červené a průmyslově zpracované maso, cukr, přemíra alkoholu a samozřejmě rovněž nejrůznější polotovary a vysoce zpracované potraviny. A jak nám mohou škodit? Záleží na tom, jak často je jíme.
Červené maso a jeho nevýhody
Podle dietologů patři do této skupiny maso hovězí, telecí, vepřové, jehněčí a kupodivu také kozí (byť ho v našich končinách moc nekonzumujeme). Pokud si ho podusíte nebo upečete, ještě se nic moc neděje. Nejhorší je však to solené, uzené, naložené apod. Svůj podíl na tom mají látky, které zlepšují chuť nebo prodlužují konzervaci. Z tohoto úhlu pohledu tak mezi karcinogenní potraviny způsobující rakovinu prsu patří třeba párky v rohlíku nebo slanina.
Vitamín A jako protirakovinný faktor
Přírodní vitamín A působí v našem těle jako antioxidant, takže pomáhá buňkám, aby se zbavily škodlivých toxinů. Vrací jim zdraví a působí proti rakovině prsu (mimo jiné). Mnohem lepší jsou však přírodní zdroje, nikoli doplňky stravy. A kde vitamín A najít? Například ve žloutcích, máslu, polotučném mléce nebo kuřecích játrech. Všeobecně platí, že čím méně je daná potravina tepelně zpracovaná, tím více vitamínu A má.
I cukr působí rakovinotvorně
Přemíra cukru je označována za původce celé řady civilizačních nemocí, rakoviny nevyjímaje. Na potraviny s velmi vysokým glykemickým indexem si tedy dejte opravdu velký pozor. Poznáte je tak, že vám rychle zvýší hladinu cukru v krvi. Jde o nejrůznější limonády, sušenky, sladkosti apod. Pokud si nejste jistí glykemickým indexem u své oblíbené pochutiny, vyhledejte si ji třeba v kalorických tabulkách (zdarma na internetu).
Pozor na zpomalovače hoření
Další nástrahy nám klade do cesty všudypřítomná chemie. Dost možná znáte benzen přítomný v palivech, tmelech nebo barvách či styren, který najdeme v řadě hobby a řemeslných výrobků nebo v některých čisticích prostředcích pro domácnost. V nábytku nebo oblečení zase zůstávají zpomalovače hoření, které nás sice chrání před požárem, ovšem zároveň mohou iniciovat i škodlivé rakovinné bujení. Těmto výrobkům se tedy vyhýbejte.
Jak naše tělo poškozuje alkohol
Všeobecně se uvádí, že milovníci alkoholických nápojů trpí zvýšeným rizikem výskytu rakoviny. Ale jak vlastně celý proces působí zatím není jasné. Pravděpodobně však souvisí s poškozením naší DNA v buňkách, které byly vystaveny alkoholu. Navíc kalorie z piva, vína a dalších destilátů přispívají k přibírání na váze. A nadváha je dalším významným faktorem z hlediska rakovinného bujení.
Nadváha jako významné riziko
Nemusíte se dostat do pásma obezity, už výrazná nadváha může zvyšovat riziko propuknutí rakoviny prsu (i mnoha jiných druhů). Pokud tomu chcete předejít, zvyšte v jídelníčku množství bílkovin, ovšem jen na přiměřenou míru. Ta odpovídá přibližně jednomu gramu bílkovin na jeden kilogram vaší tělesné hmotnosti denně. Dbejte také za zařazení tzv. zdravých tuků. Ty najdete třeba v olejích, semínkách, oříškách apod.
Jód se stará o hormonální rovnováhu
Pokud máme ve stravě tohoto důležitého prvku nedostatek, podepíše se to na našem zdraví – a to třeba i propuknutím zákeřné rakoviny. V našem těle se totiž stará o správné působení hormonů. Zejména prsní tkáň potřebuje dostatek jódu, aby byla zdravá. Opačný stav vede k její postupné dysfunkci a následně i k propuknutí mnoha zdravotních obtíží a nežádoucích stavů, rakovinu samozřejmě nevyjímaje.
GMO jako další rizikový faktor
O geneticky upravených potravinách alias GMO jste už nejspíš slyšeli. Nejčastěji se mluví o sóje nebo kukuřici, ale jako GMO lze dnes již pořídit skoro cokoliv. Některé výzkumy říkají, že tento nepřirozený zásah do vývoje rostlin spouští v tělech jejich konzumentů některé nežádoucí procesy, k nimž patří i rakovina. Pro jistotu tak vyhledávejte výrobky, které v sobě geneticky modifikované potraviny neobsahují.
Zdroj: Healthline