Zlato se nejenom třpytí. Také se ukazuje, že je skvělým nástrojem proti inflaci. Ochrání proti ní nejenom vás, ale i vaše příští generace!
Médii proběhla zpráva, že v meziročním srovnání se inflace zvýšila o 4,1 procenta. To je nejvyšší nárůst za posledních třináct let. Nejvíce zdražilo bydlení a stavební materiály. Jejich ceny se v některých případech i zdvojnásobily. Prodražují se tak ceny nových bytů i rekonstrukce. Zdražují ale i energie, pohonné hmoty, potraviny, elektronika, obuv a oblečení. Zkrátka v podstatě vše, na co se podíváme. Jedno ale nezdražuje, a to investiční zlato. To si obzvláště v dlouhodobém horizontu drží svou stálou cenu, která sice neklesá, ale také neroste. A toho si investoři v době inflace patřičně cení. Měli byste i vy.
Neplaťte zbytečně DPH
Další výhodou, která ve výsledku cenu zlata snižuje, je absence daně z přidané hodnoty. Koupíte-li si investiční zlato, jeho cenu vám nenavýší DPH. Na rozdíl od jiných investičních nástrojů, jakými jsou nemovitosti, cenné papíry, umělecké artefakty, ale také další drahé kovy včetně diamantů a stříbra. Z toho důvodu poptávka po stříbru, ať již stříbrných mincí (bullions) či slitků, v poslední době klesá. Stojí-li investoři před volbou zlato či stříbro, jednoznačně volí zlato. A vědí proč.
Zlato jde na dračku
I to je důvod, proč prodejci zlata v letošním roce hlásí rekordní zájem nových klientů. Například nejznámější český e-shop se zlatem www.zlate-mince.cz v uplynulém roce zaznamenal snad vůbec největší počet nových zákazníků za celou dobu své existence. A to se zlatem obchoduje od roku 2003. Jeho zakladatel Pavel Trtík uvádí, že nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. „Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“
Zlato kdysi a dnes
A přidává srovnání s minulostí, kdy bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu. „Movitá část společnosti tak zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Pavel Trtík.
Investiční zlaté slitky
Zajímavé je také zjištění, jaká forma zlata je pro investory nejoblíbenější. Prim na českém trhu hrají švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Světově proslulé, a přitom levné. Ve srovnání se slitky konkurenčních značek určitě. Vyjma těch českých. České zlaté slitky ale na trhu vůbec nenajdete. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí.
Diskrétní zlaté mince
Zato ale mincovny nabízejí alternativu pro drobnější střadatele. Jsou jimi zlaté mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech dokonce získáte zcela nové, a tedy krásné a nedotčené mince ročníku 2021. Na ty je i radost pohledět.
Sběratelské zlaté dukáty
Svou stálou klientelu mají i zlaté dukáty. Patrioti si oblíbili především ty svatováclavské, které se vydávají v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.
Slováci nakupují v Čechách
Zajímavé je také zjištění, že české investiční zlato často nakupují i naši slovenští sousedé. Důvodem je jeho opět nízká cena, alespoň ve srovnání se slovenským trhem. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ uzavírá Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz. A jakou formu nákupu zlata zvolíte vy?