Pokud máte již dost problémů s žaludkem a nebo prostě jen chcete udělat něco dobrého pro své tělo, vyzkoušejte tyto zaručené stravovací tipy.
Nejen načasování jídla může být složité, zvláště v dnešní uspěchané době, kdy oběd musíte jíst pomalu vestoje, abyste stíhali. Měli byste ovšem brát v potaz, že vaše trávení potřebuje nějaký režim, kterého byste se měli držet. Každé tělo je jiné a co bude fungovat pro vás, nemusí fungovat pro souseda. Důležité je ovšem zjistit, co je pro vás doopravdy dobré.
Zkuste jíst raději během dne
Každé tělo je sice jiné, ale pro většinu lidí jsou cirkadiánní rytmy nastaveny tak, že aktivně metabolizují živiny hlavně přes den a v noci odpočívají. Proto je jídlo před spaním či v pozdních hodinách často spojováno s nekvalitním nebo přerušovaným spánkem. Tělo prostě není stavěno na to, aby trávilo celý den i noc vkuse. Během dne orgány běží optimálně a v noci se výrazně zpomalují.
Jezte brzy po probuzení
Aneb snídaně je základ dne. Jakmile se totiž najíte těsně poté, co se vzbudíte, pomůžete tím nastartovat proces trávení posledního jídla před spánkem a zároveň dáte cirkadiánnímu rytmu najevo, že již nastal moment začít den. Tělo přes noc odpočívá, trávení probíhá skutečně omezeně a je dobré mu dát znamení, které jej po ránu nastartuje.
Větší jídla si dopřejte brzy, k večeru už jen drobnosti
Těžká večeře není dobrá pro zdraví střev ani přesto, že ji sníte několik hodin před tím, než půjdete spát. I tak byste totiž tělu naložili velkou porci, nad kterou by strávilo i noc. Větší jídla byste měli jíst během dne, kdy jste nejvíce fit a máte dostatek energie na trávení. Na večeři si poté dejte alespoň tři hodiny před spaním už jen něco malého.
Malá jídla vícekrát denně nemusí být nejlepší taktika
Určitě jste již slyšeli o způsobu stravování, kdy jíte během celého dne po malých porcích a vaše tělo tak vlastně tráví vkuse. To bohužel nemusí být nejlepší způsob stravování se, i když je propagovaný. Některé trávicí funkce totiž potřebují právě prázdný žaludek, aby mohly lépe fungovat. Nejlepší je tedy mezi jídly cca čtyřhodinové okno.
Nezapomínejte pořádně žvýkat vaše jídlo
Jedna věc je načasovat si jídlo efektivně během celého dne, druhá je správně ho zpracovat v ústech. V ideálním případě byste každé sousto měli žvýkat spíše déle, než zbytečně rychle. Zpomaleným žvýkáním totiž zajistíte, že se potrava dostane do žaludku již mírně rozmělněná a celý proces tak proběhne jednodušeji.
Zdroj: Bustle