Pračku využíváme skoro denně a pokud jí věnujeme dostatek péče a údržby, je nám vděčným pomocníkem. Stále ale při praní děláme spoustu chyb.
Pračka je jedním z nejnutnějších spotřebičů v domácnosti. Málokdo si dokáže představit, že by se vrátil v této činnosti ke starším technikám. Často si možná neuvědomujeme, jak nám pračka zjednodušuje život. Vložíme prádlo, zmáčkneme knoflík a za pár chvil máme k dispozici čisté a voňavé prádlo. Bohužel ale často sami způsobujeme, že nedodržováním základních pravidel pračka přestane fungovat.
Použití příliš mnoho prášku
Mnoho lidí si myslí, že čím více použijí pracího prášku, tím bude jejich prádlo čistější. Výrobci ale varují, že tato myšlenka není zdaleka tak pravdivá. Příliš mnoho prášku může vést naopak k problémům, které způsobují poruchu spotřebiče. Pokud to přeháníte s množstvím prášku, snadno může dojít k ucpání dávkovače a prací prostředek se k vašemu oblečení bude dostávat mnohem obtížněji.
Vše malé do pracího pytlíku
Za většinu selhání pračky může buben pračky. Je zaseklý a nedovolí pokračovat v praní. Příčinou je většinou proniknutí cizího předmětu do vnitřní části pračky. Lze tomu snadno předejít použitím pracího pytlíku, kam uložíte spodní prádlo a drobnosti a zabráníte tak všem menším věcem, aby pronikly do bubnu.
Čistý filtr jako základ
Filtr je nejdůležitější součástí pračky. Pokud pračka vibruje nebo vydává hlasité zvuky, je pravděpodobné, že je filtr ucpaný. Častou příčinou je zachycení malých předmětů, které zabraňují plynulý pohyb čerpadla. Filtr byste měli čistit minimálně dvakrát ročně. Pokud patříte mezi domácnosti s každodenním praním, provádějte údržbu filtru častěji.
Neplňte pračku ani moc, ani málo
Pokud pračku pravidelně plníte větším obsahem prádla, vaše oblečení je špatně vyprané, nevoní a vaše pračka vyloženě trpí. Jestliže přetížíte buben pračky, prací prostředek nebude mít dostatek vody pro jeho rozpuštění. Při naplnění pračky by měl zůstat prostor přibližně na šířku ruky, což odpovídá naplnění do 3/4.
Vyvážená poloha
Důležitým předpokladem pro bezproblémové fungování pračky, je její správné ustavení. Pokud vám při ždímání pračka skáče po celé koupelně, zřejmě nebude ve správné poloze. Vezměte si na pomoc vodováhu a nastavte váš spotřebič do vyváženého stavu. Pokud je potřeba, podložte pračku uřezaným kusem dřeva nebo kartonem, který opraví menší nerovnosti.
Nedostatečná údržba
Vaše pračka funguje, pere i ždíme, ale oblečení nevoní. Marně se snažíte dávat do pračky větší množství pracího prostředku, abyste tím zápach překryli. Příčinou tohoto problému je nedostatečná údržba pračky, především filtru a bubnu. Pravidelně provádějte spuštění programu na co nejvyšší teplotu a neuškodí přidat jednou za čas i ocet pro neutralizaci pachů.
Tvrdá voda zhoršuje praní
Voda z kohoutku nemusí být tím nejlepším pro naše zdraví. Mnozí se potýkají ve své domácnosti s příliš tvrdou vodou, která zhoršuje kvalitu praní a způsobuje vznik vodního kamene. Podle odborníků nemusíte prádlo ihned vyndat z pračky. Pokud svému spotřebiči dopřáváte pravidelnou údržbu, můžete ponechat prádlo v pračce i několik hodin.
Zdroj: Goodhousekeeping