Celodenní chození v botách způsobuje našim nohám řadu nepříjemností. Svědění, popraskané paty – všichni se potýkáme s těmito každodenními neduhy.
Naštěstí někdy stačí jediná složka, aby došlo ke změně. Zde se dozvíte, jak používat ocet k péči o nohy. Ocet se v našich kuchyních snadno najde, a to z dobrého důvodu: je to takový „domácí švýcarský armádní nůž“. Dnes jsou v centru pozornosti jeho kosmetické přednosti, zejména péče o nohy. Zaměřte se na tohoto přírodního spojence, který vám dělá dobře, radí lékařka Debra Rose Wilson.
Čtyři problémy, které našim nohám škodí
Někdy na ně zapomínáme, přesto jsou naším hlavním dopravním prostředkem a nesou celou naši váhu. Stejně jako ostatní části těla mohou i chodidla trpět zdravotními problémy, protože jsou vystavena četným vlivům, které často nebereme v úvahu. Udělejme si čas na to, abychom lépe porozuměli rizikům, jímž jsou denně vystavena.
1. Mykózy
Plíseň nohou, známá také jako atletická noha, je stav, který vzniká, když je kůže infikována mikroskopickou houbou. To obvykle vede k odlupování kůže a řezným ranám mezi prsty. Mezi faktory, které nejčastěji podporují její rozvoj, patří vlhkost a teplo. Příčinou může být nošení těsné obuvi, která brání úniku potu, a také chůze naboso na vlhkých místech náchylných k plísním, jako jsou bazény nebo sportovní šatny.
2. Trhliny
Praskliny se obvykle vyskytují v oblasti pat a souvisejí se suchou kůží. Kromě některých genetických faktorů nebo onemocnění mohou být způsobeny také nadměrným tlakem na nohu, například dlouhým stáním, nošením otevřené obuvi, která podporuje nadměrnou dehydrataci, nebo špatnou osobní hygienou.
3. Bradavice
Bradavice jsou výrůstky na epidermis, které jsou často považovány za neškodné a vznikají v důsledku infekce kůže způsobené HPV, lidským papilomavirem. Obvykle se objevují na chodidle a mají šedou, nebo dokonce nažloutlou či hnědou barvu. Ne vždy se objeví po kontaktu s virem, ale mohou být podpořeny určitými faktory. Patří mezi ně řezné rány, praskliny na hrubé kůži, zpocené nohy nebo kůže změklá po koupání.
Viry plantárních bradavic vznikají zejména ve vlhkých a teplých místech. Riziko nákazy je proto vysoké ve sprchách, bazénech nebo šatnách. Z tohoto důvodu se doporučuje vždy nosit sandály, abyste se chránili před infekcí. Kromě toho existují babičkovské triky, které považují česnek za užitečný při odstraňování bradavic.
4. Mozoly a otlaky
Mozoly a otlaky jsou ztluštělá kůže na chodidle. Jsou způsobeny opakovaným třením nebo tlakem, což může vést k nepříjemné bolesti. Lidé s plochýma nebo vbočenýma nohama nebo s hallux valgus, známým jako vbočený palec, mají větší pravděpodobnost, že budou trpět mozoly, protože mají změněný způsob chůze. To může v určitých oblastech vytvářet další tlakové oblasti, zejména proto, že obuv, která není pro tyto podmínky vhodná, může zvyšovat riziko odírání.
Jak si připravit octovou koupel nohou?
Ocet, konkrétně jablečný ocet, je skvělým spojencem v boji proti zdravotním problémům, které mohou postihnout vaše nohy, protože má ohromné vlastnosti v boji proti bakteriím a plísním. Podle článku publikovaného v časopise Scientific Reports má jablečný ocet kromě antimykotických účinků i účinnou antibakteriální aktivitu, jak prokázala tato studie.
Abyste z toho mohli těžit, zde je popis toho, co budete potřebovat k přípravě koupele nohou:
- 1 nádrž s teplou vodou,
- 2 šálky jablečného octa,
- hrubou sůl,
- několik kapek esenciálního oleje (nepovinné).
Tipy pro přípravu
Přípravu koupele nohou začněte smícháním všech ingrediencí v umyvadle. Poté si nohy na 10 minut namočte. Po uplynutí této doby je jemně otřete pemzou, poté opláchněte a důkladně osušte, zejména mezi prsty. Poté můžete nohy navlhčit a obléct si ponožky, aby byly opět hebké a hladké. Pokud trpíte bradavicemi, doporučujeme pemzu podruhé nepoužívat, protože se může stát nosičem přenosu. Tato koupel nohou není vhodná pro osoby s cukrovkou, protože může zhoršit jejich stav.
Zdroj: Healthline