Nepravidelnost menstruačního cyklu je stav, který může naznačovat změny v celém reprodukčním systému. Zjistěte, kdy je dobré se poradit s odborníkem.
Menstruační cyklus není u všech žen stejný. Liší se délkou i intenzitou menstruace. Příliš intenzivní nebo naopak slabé menstruace mohou být naprosto zdravé a přirozené u té které ženy. Faktor, jenž mnohem více vypovídá o reprodukčním zdraví, je její pravidelnost. Je proto dobré vést si menstruační kalendář, abyste měla přehled o případných odchylkách, radí lékařka Debra Rose Wilson.
Příčiny nepravidelného cyklu
Hlavním důvodem nepravidelnosti cyklu je hormonální dysfunkce. Ta může nastat v důsledku tří hlavních příčin. Fyziologické příčiny, jako je změna klimatu, nedostatečná výživa, přetížení nervů nebo menopauza. Dále patologické příčiny, například gynekologické nemoci nebo chronické patologie vnitřních orgánů. A nakonec menstruaci ovlivňují i užívané léky – antikoncepce nebo léky proti srážlivosti krve.
Čas od času může dojít k nepravidelné menstruaci. Není-li tato odchylka dlouhodobá a víme důvod, proč k ní nejspíše došlo, pak není třeba se znepokojovat. Menstruační cyklus se zase brzy srovná. Pokud však zaznamenáte nepravidelnost ve změně délky menstruace nebo intenzitě krvácení, která se brzy nesrovná do normy, je vždy na místě konzultace s gynekologem.
Projevy nepravidelného cyklu
Odchylky od běžného cyklu se tedy projevují především změnou délky cyklu, intenzitou krvácení, náhlým silným krvácením s přítomností krevních sraženin, bolestivější menstruací, absencí menstruace nebo krvácením mezi cykly. To vše může být provázeno i zvýšenou únavou, podrážděností, změnou tělesné váhy, nevolností, bolestí zad, podbřišku a hlavy.
Výše zmíněné odchylky jsou vždy důvodem k návštěvě lékaře. Ten provede sérii vyšetření, zjistí příčinu a nasadí adekvátní léčbu. Jsou období, kdy je nepravidelná menstruace běžným jevem, jako je dospívání, menopauza nebo obnova cyklu po porodu. I v těchto případech je lepší se nechat gynekologem vyšetřit, aby se vyloučila případná jiná příčina.
Zdroj: Healthline