Během pobytu našich dětí ve škole bohužel nemáme možnost pohlídat, zda dostatečně pijí. Navíc děti, obzvláště ty malé, si pochopitelně neuvědomují, jak důležitý je pravidelný pitný režim a co všechno se může stát, pokud ho nebudou dodržovat.
Velká část dětí pije málo
1,5 litru + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy je doporučené množství tekutin pro děti je. To ale podle veřejně dostupných informací vypije pouze pětina. Čtvrtina dětí ve věku 7 až 10 let vypije dokonce méně než litr tekutin denně. „Děti jsou při nedodržování dostatečného pitného režimu ve škole mnohem více ohroženy únavou, nepozorností, mrzutostí, bolestmi hlavy, ale i zažívacími potížemi, zácpou nebo nechutenstvím,“ komentuje příznaky nedostatečného pitného režimu MUDr. Martin Gregora. Pokud dítě pitný režim nedodržuje dlouhodobě, může začít dokonce trpět závratěmi nebo vyčerpáním organismu. Pokud naopak tekutiny doplňuje pravidelně, některé vědecké studie dokazují, že má takové dítě lepší krátkodobou paměť a méně se stresuje.
Pití musí děti bavit
Jako základ pitného režimu školáků je nejčastěji doporučována voda, ovocné, bylinné, zelené nebo slabé černé čaje, minerálky s nízkým obsahem minerálních látek nebo 100% ovocné a zeleninové šťávy. Ty ale děti často vůbec nelákají, a tak často riskujeme, že pitný režim nebudou dodržovat vůbec, což je návyk, který si mohou přenést i do pozdějších let. „U pitného režimu dětí proto platí, že může být zpestřený slazenými nápoji, k čemuž je ale třeba dodržovat několik pravidel,“ radí MUDr. Martin Gregora.
Snažte se vytvořit pravidla společně!
Každý rodič ví, že zákazy dlouhodobě nefungují a s dětmi je potřeba hlavně mluvit. Zkuste proto méně zakazovat a více si s dítětem povídat o tom, co je pro něj dobré a co naopak ne. To se netýká jen sladkostí, slazených nápojů, ale třeba i hraní her či trávení času na facebooku. „Pokud mu navrhnete, že pravidla dáte dohromady spolu, je větší pravděpodobnost, že je bude dodržovat, protože se na jejich vytvoření podílel,“ popisuje zkušenost z praxe MUDr. Martin Gregora a dodává: „Cesta pouhých zákazů je pro rodiče snadná, ale nevede ke kýženému cíli. Tak jako každého z nás i naše děti láká zákazy porušovat.“