Smažení je jedním z nejoblíbenějších způsobů přípravy jídel. Často však po něm strávíme mnoho času odstraňováním mastných skvrn všude kolem.
Zkušené hospodyňky už většinou mají propracovaný vlastní postup, jak olej na pánvi zkrotit. Je to cesta někdy i letitých zkušeností s vařením. Přesně už víte, co v pánvi nebude dělat dobrotu. Pokud se však do smažení často nepouštíte, možná oceníte typy, jak zabránit oleji, aby prskal a proč se tato reakce na pánvi vůbec děje.
Proč olej prská
Hlavní příčinou prskání oleje jsou kapičky vody. Ty mohou být i mikroskopické. Není tedy potřeba na horkou pánev vylít sklenici vody a přesto se můžeme dočkat bouřlivé reakce. Kapky oleje pak mohou dolétnout opravdu daleko a hrozí nám nepříjemné popálení. Proto je dobré se ujistit, že pánev je před začátkem smažení opravdu suchá.
Některé hospodyňky používají trik se solí. Pánev ještě před nalitím oleje posypou solí nebo moukou. Přiměřeně, aby jídlo nebylo přesolené. Sůl se při smažení postará o to, že nasaje případné kapičky vody ze smažených potravin. Dalším trikem je vytřít pánev před smažením octem. Také olej neskladujte v lednici, ale vždy při pokojové teplotě.
Vysušte smažené potraviny
Snažte se jídlo před smažením zbavit přebytečné vlhkosti. Maso i ryby můžete vysušit papírovými utěrkami. Největší neplechu na pánvi dělá jídlo z mrazáku. Nechte tedy hranolky nebo zeleninu 10 minut před smažením v pokojové teplotě. I tak mohou tyto mražené potraviny dost prskat. Proto mějte po ruce poklici, kterou v nejhorším případě pánev překryjte.
Slanina je potravinou, která prská hodně, když se z ní při smažení uvolňuje tuk. Smažíte-li plátky slaniny, navlhčete je vodou. Slanina bude trochu prskat ze začátku, ale v průběhu smažení už nás velkými výbuchy nepřekvapí. Navíc se plátek slaniny nezkroutí a zůstane více šťavnatý. Regulujte také teplotu, při prskání, ji snižte nebo pánev úplně odstraňte z tepla.
Používejte vhodné nádobí
Při smažení také záleží na nádobí, které používáme. Lepší jsou vždy tlustostěnné pánve, kde se teplo rozvádí rovnoměrně. Smažení pak neprobíhá tak bouřlivě jako na tenké pánvi. Vyšší vrstva oleje prskání také zabrání. Není to sice řešení pro každý typ pokrmů, ale řízkům se určitě vyplatí přidat více oleje.
Při obracení kousků masa v pánvi, ji odtáhněte ze zdroje tepla, obraťte a poté teprve vraťte na hořák. Ruce si pro jistotu chraňte dlouhým rukávem a rukavicemi. Ani brýle nemusí být od věci, sice se to často nestává, ale kapka vařícího oleje v oku opravdu není nic příjemného. Olej je rozpálený ještě nějakou dobu po dosmažení, proto pánev nikdy nenechávejte na kraji sporáku, aby se k ní nedostaly malé děti.
Zdroj: Gotowanie