Autoimunitní onemocnění, která postihují především ženy. Zákeřné projevy by vás měly varovat

Fotografie: Pixabay

Při reakci imunitního systému na přirozené látky, kdy přestává rozlišovat cizí a vlastní a nesprávně identifikuje nebezpečí, vzniká autoimunitní onemocnění. Může propuknout kdykoli během života.

Při propuknutí autoimunitního onemocnění protilátky napadají kůži, kloubní chrupavku, nervový systém nebo žlázy. Při práci imunity důležitou roli sehrávají lymfocyty T, které mají na starosti buněčnou imunitu, a lymfocyty B, jež se starají o protilátkovou imunitu. Když dojde k poruše imunitního systému, lymfocyty T začnou napadat vlastní buňky a ničit je. Lymfocyty B naproti tomu začnou produkovat protilátky zamířené proti vlastním tkáním, říká lékařka Avi Varma.

Proč vzniká autoimunitní onemocnění

Jedním z faktorů, které vedou k propuknutí autoimunitní nemoci, je genetika. Lékaři jsou toho názoru, že existují ještě tzv. spouštěče, jež onemocnění vyvolají. Může to být prodělaná infekce, chemická expozice, extrémní fyzické stres nebo fyzické trauma, případně léky. Autoimunitní choroby mohou postihovat jen jeden orgán, ale i více orgánů najednou u jednoho jedince.

Systémový lupus erythematodes

Toto autoimunitní onemocnění napadá kůži, klouby, ledviny, cévy i srdce. Trpí jím častěji ženy než muži, a to v poměru 9 : 1. Propuká obvykle mezi 20. až 40. rokem života. Pro nemoc jsou typická období klidu, kdy onemocnění mizí, a náhlá vzplanutí. Charakteristickým příznakem je motýlovitá vyrážka na obličeji.

Roztroušená skleróza

Při tomto onemocnění imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu, tedy míchu a mozek. Je častější u žen, a to v poměru 2 : 1. Roztroušená skleróza je rozšířená více u lidí, kteří žijí dále od rovníku. Nemoc se projevuje svalovou slabostí a křečemi, pohybovými obtížemi, obtížemi s koordinací a s rovnováhou. Přidružit se mohou deprese nebo nestabilní nálady.

Hashimotova tyroiditida

Hashimotova nemoc je chronický zánět štítné žlázy, při němž dochází k napadání buněk štítné žlázy vlastním imunitním systémem. Je jednou z příčin snížení funkce štítné žlázy a nejběžnější endokrinní poruchou. Většinou postihuje ženy, které tvoří až desetkrát více pacientů než muži. Ke klinickým příznakům patří přibývání na hmotnosti, pocity chladu, únava, deprese, zácpa, suchá kůže či řidnutí vlasů.

Revmatická artritida

Toto zánětlivé onemocnění postihuje nejčastěji klouby. Může způsobit jejich deformitu a chronické postižení a bolesti. Až 75 procent pacientů s revmatickou artritidou jsou ženy, a to ve věku od 30 do 50 let. Nemoc člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu ve vykonávání běžných činností. Kromě kloubů mohou být postiženy plíce, srdce nebo oči.

Fotografie: Pixabay

Lupénka

Psoriáza neboli lupénka patří ke kožním neinfekčním onemocněním. Projevuje se na kůži, případně nehtech nebo kloubech. Nemoc se objevuje mezi 10. a 25. nebo mezi 35. a 60. rokem života. Příčinou bývá dědičnost a autoimunita. Vyvolat ji mohou infekce horních cest dýchacích, hormonální změny, stres, kouření, nedostatek spánku či alkohol.

Zdroj: Healthline, CDC