Deprese není pouze špatná nálada. Je to skutečná nemoc jako každá jiná, jež vyžaduje léčbu a dohled odborníka. Nebojte se říct si o pomoc, pokud prožíváte tyto pocity.
Deprese je jednou z nejzrádnějších duševních poruch. Je důsledkem nespokojenosti, mnoha nevyřešených problémů, nedostatku emočního tréninku a citlivosti nebo také vysokého stresu v práci. Nejste schopni normálně myslet. V podstatě máte nulové myšlenky, nulové pocity, nulovou existenci, říká doktorka Ericka Goodwin. Co prožívá člověk s depresí?
Nemáte sílu vůbec na nic
Depresivní člověk nemá sílu přemýšlet ani dělat nic konstruktivního, pokud není podporován. Depresivní člověk je smutný ze svého vlastního smutku a není schopen se svým životem nic konkrétního udělat. Klíčem ke správnému přijetí a léčbě deprese je identifikace smutku.
Ztráta zájmu
Ztráta zájmu, a dokonce i potěšení je jedním z hlavních příznaků nalezených u depresivních subjektů. To, co vás dříve bavilo a naplňovalo váš život, vám nyní vůbec nic neříká. Ať už to byla vaše práce nebo různé koníčky, kterým jste se věnovali, teď vám nedělá radost vůbec nic. Jediné, co chcete, je strávit celý den v posteli.
Toxický vztah aneb láska, která ubližuje: Mezi projevy patří neshody eskalující ve výbušné hádky
Nepřizpůsobení se programu a povinnostem
Depresivní člověk odmítne rozvrh, který považuje za nedůležitý, a závazky bude vnímat jako nutkání, na které nechce reagovat. Často tomuto stavu předchází syndrom vyhoření, který člověka do deprese uvede. V práci jste drželi zuby nehty už tak dlouho, až vás jednou vaše povinnosti a neustálý stres a nedostatek odpočinku semlely. To, co jste dříve považovali za důležité a neodkladné, je vám nyní naprosto lhostejné.
Nespavost
U depresivních jedinců je nespavost generátorem temných myšlenek. Čím méně spí, tím více mají pocit, že jsou osamělejší a méně důležití. Na opačném pólu je hypersomnie, v jejímž důsledku je depresivní člověk zmatený a uvnitř cítí hlubokou prázdnotu.
Další příznaky deprese
- Trvalý smutek a úzkost,
- pocity pesimismu a bezcennosti, bezmoci nebo viny,
- nízká energie, únava, vše děláte zpomaleně,
- snížená schopnost koncentrace nebo potíže s rozhodováním,
- problémy se spánkem nebo ranním vstáváním,
- nezvykle dlouhý spánek,
- změny chuti k jídlu,
- výkyvy tělesné hmotnosti,
- myšlenky na smrt nebo sebevraždu, dokonce i pokusy o sebevraždu,
- nízké sebevědomí,
- neklid, podrážděnost,
- přetrvávající fyzické problémy (bolesti hlavy, poruchy trávení, chronické bolesti).
Zdroj: Healthline