Alkoholová intolerance a alergie na alkohol jsou dvě odlišné věci. Zahrnují různé tělesné příznaky a někteří lidé jimi trpí, aniž by o tom tušili.
Většina lidí už si zažila stav, kdy to s alkoholem přehnali. Následující den pak není nic příjemného. Existují však lidé, pro které je výzvou vypití i opravdu malého množství alkoholu. Pak se může jednat o vrozenou metabolickou poruchu, kdy tělo neumí zpracovat ethanol – říkáme jí alkoholová intolerance. Ta se liší od alergie na alkohol, jež je reakcí imunitního systému na některou z látek, které obsahuje, říká lékařka Elaine K. Luo.
Alergie na alkohol
Alergie na alkohol zahrnuje příznaky, které jsou typické i pro jiné druhy alergií – vyrážky, svědění, otoky a silné žaludeční křeče. Příznaky často bývají bolestivější a mnohem nepříjemnější než u alkoholové intolerance. V některých případech může být alergická reakce natolik vážná, že je potřeba využít lékařské intervence.
Alkoholová intolerance
U alkoholové intolerance mohou být příznaky mnohem mírnější, a často tak může zůstávat dlouho nerozpoznaná, obzvlášť pokud alkohol nepijete ve velkém množství. Máte-li podezření, že touto poruchou trpíte, můžete si nechat provést ethanolový test. Typickým příznakem pro tuto metabolickou poruchu je zrudnutí v obličeji nebo kopřivka v podobě červených svědivých hrbolků.
Rýma i kolísání krevního tlaku
Rýma nebo ucpaný nos bývá také častým projevem intolerance. V nosní sliznici je množství kapilár, které se mohou po vystavení ethanolu zanítit a způsobit tak problémy, jež pak přičteme běžnému nachlazení. Obzvláště lidé s astmatem nebo sennou rýmou mohou po požití alkohol zaznamenat výrazné zhoršení obtíží.
Kolísání krevního tlaku se pak může projevit závratěmi, letargií či ztrátou zraku. Při vysokém krevním tlaku pak můžete pociťovat pulzující bolest ve spáncích, tinnitus a závratě. Záchvaty migrény jsou také častým příznakem alkoholové intolerance, přestože jste vypili jen malé množství alkoholu. Mohou být způsobené uvolňováním histaminu.
Lék na intoleranci neexistuje
Můžete také zaznamenat trávicí obtíže v podobě nevolnosti, zvracení a průjmu. V souvislosti s dehydratací organismu, která se po požití alkoholu dostavuje, můžete trpět otoky dolních končetin. Dá se říci, že některé příznaky alkoholové intolerance jsou podobné těm, jimiž běžný člověk trpí při kocovině. Rozdíl je v tom, že lidem s nesnášenlivostí stačí k těmto nepříjemným stavům požití jen malého množství alkoholu.
Bohužel v současnosti neexistuje žádný lék na tuto vrozenou metabolickou poruchu. Jediné, co lidem s intolerancí zbývá, je vyhýbat se alkoholu. Případně jeho konzumaci omezit na množství, které jejich tělo dokáže bez problémů zpracovat. Přesto je lepší pití alkoholu úplně vynechat, protože lidé s intolerancí na alkohol mají při jeho pravidelné konzumaci zvýšené riziko vzniku některých druhů rakovin, cirhózy jater a Alzheimerovy choroby.