Imunita je důležitá pro naši obranyschopnost. Někdy se však stane, že přestane fungovat, jak má, a nasměruje svou pozornost proti buňkám a procesům našeho vlastního těla.
Autoimunitních onemocnění je celá řada a jejich společným jmenovatelem je to, že imunitní systém začne napadat vlastní tělo. Podle toho, které orgány a buňky postihuje, pak můžeme rozlišovat mezi jednotlivými typy autoimunitních onemocnění. Patří sem cukrovka 1. typu, roztroušená skleróza, lupus, psoriáza, onemocnění štítné žlázy a mnoho dalších, říká lékařka Avi Varma.
Poraďte se s lékařem
Některé tělesné příznaky a projevy mohou naznačit, že trpíte autoimunitním onemocněním. Jedná se pouze o obecné shrnutí a základní orientaci. V případě potíží se vždy obraťte na lékaře, aby vás vyšetřil a určil jejich přesnou příčinu. Podobné příznaky se mohou občas objevit u každého a mohou být pouze krátkodobou reakcí na únavu, stres a špatnou životosprávu.
Mozková mlha
Pokud zaznamenáte, že váš mozek nefunguje tak, jak jste byli zvyklí, může jít o projev autoimunity. Je pro vás obtížnější řešit úkoly, které vám dříve nedělaly problémy. Častěji zapomínáte a máte pocit, že vám nejde jasně myslet. Může jít jen o krátkodobou záležitost, jež se vyskytuje i po prodělání nějaké infekce. Dlouhodobě byste však tyto potíže měli konzultovat s lékařem.
Únava a trávicí obtíže
Často se cítíte unavení a ospalí, přestože spíte dostatek hodin. Běžné činnosti vás vyčerpávají více než dříve a musíte častěji odpočívat. I tady se může jednat o přidružený projev k autoimunitnímu onemocnění. V případě častých trávicích obtíží, jako je nadýmání, nevolnost, bolesti břicha a průjem, může jít o projevy celiakie nebo Crohnovy choroby.
Kožní problémy a padání vlasů
Alergie a autoimunitní onemocnění se často projevují na kůži v podobě nejrůznějších vyrážek, svědění, zarudnutí nebo suchosti pokožky. Ke kožním autoimunitním onemocněním se řadí psoriáza nebo lupus. Nadměrné vypadávání vlasů pak může souviset s autoimunitním onemocněním štítné žlázy, jejíž funkce je snížená, a projevuje se i řadou jiných obtíží, jako je citlivost na teplo a chlad.
Kolísání tělesné hmotnosti
Výrazné přibírání nebo hubnutí bez toho, že byste změnili stravovací a pohybové návyky, také často poukazuje na autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Brnění rukou, necitlivost končetin a nepříjemné pocity v končetinách pak mohou naznačovat, že trpíte roztroušenou sklerózou, lupusem nebo cukrovkou 1. typu. U těchto onemocnění napadá imunitní systém nervy a cévy.
Bolesti svalů a kloubů
Revmatoidní artritida je také autoimunitní onemocnění, jež se projevuje bolestí kloubů. Bolest svalů a jejich celková slabost i po sebemenší námaze může také souviset s autoimunitou. Tady je třeba myslet na fibromyalgii, která zatím není zařazena na seznam autoimunitních chorob, nicméně jí řada lidí trpí a vykazují při ní obdobné příznaky únavy a svalové slabosti.
Zdroj: Healthline