Vážila přes 270 kg a její život byl v troskách. Poslední šanci na život jí dal známý lékař specializující se na léčbu morbidně obézních pacientů.
Obezita je v současnosti jednou z nejčastějších příčin vzniku následných chronických onemocnění, která mohou člověka ohrožovat na životě. Žena z tohoto příběhu však měla takovou nadváhu, že jí i přes její nízký věk dělalo potíže vůbec chodit. Žila v neustálých bolestech a světlo na konci tunelu neviděla. Nakonec se však na ni usmálo štěstí a ona se pustila do boje o svůj život.
Jídlo je pro ně závislost
Nikki Webster byla jednou z účastnic populárního pořadu Můj 270kilový život, který na televizních obrazovkách běžel v roce 2016. Diváci tak mohli sledovat neuvěřitelnou proměnu tehdy 33leté ženy, která nakonec trvala několik let. Ani dnes, když váží 80 kg, nesmí Nikki polevovat ve svém úsilí. Stačil by větší emoční propad a mohla by se vrátit zpět na cestu nezdravého přejídání.
Pro morbidně obézní pacienty není jídlo jen chutným potěšením. Většinou je mají spojené i s uklidněním a jinými příjemnými emocemi. Pro ně je jídlo závislostí, se kterou musí začít bojovat, stejně jako lidé, kteří holdují alkoholu nebo drogám. Postupem času je totiž neustále se zvyšující váha dovede až na pokraj smrti. Všechny orgány v těle jsou pak nebývale přetěžovány a riziko zástavy srdce, embolií, mrtvic a jiných život ohrožujících příhod je u nich nesmírně vysoké.
Jedinou šancí pro ni bylo zmenšení žaludku
Nikki na začátku své cesty zhodnotila stav, ve kterém se nachází: „Moje váha je vysilující. Moje tělo je tak bolestivé, nesnáším to. Jídlo je však pro mě závislost a moje závislost mě zabíjí.“ Nebyla schopná své přejídání ukončit, přestože si byla plně vědoma, co všechno jí způsobuje. Naštěstí se pevně rozhodla se sebou něco udělat a svěřila se do rukou zkušeného lékaře, doktora Nowzaradana. Operace pro ni byla jediným východiskem, jak s ohromnou nadváhou zatočit.
Musela se tak na dlouhé měsíce přestěhovat do texaského Houstonu, aby měla specializovanou kliniku pro léčbu morbidně obézních po ruce. Nejprve však musel lékaři dokázat, že to myslí opravdu vážně. Tři měsíce po sobě tak musela splnit lékařem stanovený cíl. Ten byl okolo 20 kg za měsíc. Poté jí teprve byla schválena operace žaludku, při které jí byla jeho větší část odstraněna.
Konečně si mohla koupit své první džíny
Pacienti po této operaci mohou přijímat jen omezené množství potravy a na nějaký čas se dokážou od přejídání i emočně odpoutat. Nikki však musela podstoupit i několik sezení s psychologem. Nezdravé přejídání má totiž vždy příčinu v nějaké nezpracované emoci, která často sahá až do dětství. Pokud se tedy pacient nevěnuje i svému psychickému zdraví, je u něj šance na dlouhodobý úspěch malá.
Nikki se však podařilo zhubnout přes 200 kg – ale hlavní je si tuto váhu udržet i po několik dalších let. Ve videu níže se můžete podívat, jak Nikki po deseti letech vyráží na svůj první nákup kalhot, protože se dříve do žádných nevešla. Také se vydá na rande se sympatickým mužem, kterého si o dva roky později vezme. Sama dodnes nechápe, jak mohla žít s tak obrovskou nadváhou, je to pro ni už nepředstavitelné.
Je aktivní na sociálních sítích, a tak se fanoušci tohoto pořadu mohou přesvědčit, že se jí daří stále velmi dobře a svoji váhu si neustále udržuje. „Teď je těžké si představit, jak jsem žila,“ přiznala Nikki. „Prostě se to tak výrazně změnilo. Bylo to těžké. Byly to nejtěžší dva roky mého života, ale byly také ty nejvíce vzrušující a hlavně vítězné.“
Zdroj: Relieved