Na kvalitu vlasů má vliv mnoho faktorů. Jak stárneme, měli bychom vlasům věnovat více péče a dodávat jim více potřebných látek, aby byly zdravé.
Hustota, barva a struktura vlasů je většinou geneticky daná. Závisí i na pohlaví, rase a hormonální rovnováze. Některé faktory tak nelze zcela ovlivnit. Pak je tu ovšem řada dalších věcí, které můžete pro vlasy udělat. Při pravidelné péči se vám vaše vlasy odvděčí lepší kvalitou, větší hustotou a přirozeným zdravým leskem, říká doktorka Cynthia Cobb.
Vlasů vypadne v průměru 100 denně
Vlas roste v průměru 1 cm za měsíc, na hlavě vydrží 2–7 let. Mrtvé vlasy jsou až čtyři měsíce na hlavě, než narostou nové, které je nahradí. Každému člověku vypadne průměrně asi 100 vlasů denně. S tím, že v podzimním období to může být i více. Pokud vám dlouhodobě padá větší množství vlasů, je dobré se zamyslet nad možnými příčinami.
Co způsobuje vypadávání vlasů?
Nadměrné vypadávání vlasů trápí mnoho lidí a může být způsobeno také mnoha faktory. Jedním z nich je hormonální nerovnováha. Ženy, které si prošly těhotenstvím, porodem a kojením, jistě zaznamenaly změny i na vlasech. Ty mohou být někdy pozitivní a kvalita vlasů se může zlepšit. Spíše však dochází k tomu, že po období kojení vlasy vypadávají. Pokud se situace dlouhodobě nelepší, měly byste navštívit odborníka.
I během menopauzy dochází k výraznějšímu padání vlasů. Může jít o dočasný stav, někdy je však na vině porucha štítné žlázy, která s hormonálním systémem úzce souvisí. Další známou příčinou je stres, případně emoční šok. Jedná-li se o krátkodobou záležitost, nejspíš se vše brzy upraví. Pokud však žijete v neustálém stresu, je vhodné tuto situaci řešit, a to nejen kvůli vlasům.
Chemikálie obsažené v barvách vlasy poškozují a v důsledku jsou příčinou jejich nadměrného vypadávání. Důležitá je také vyvážená strava a dostatečný pitný režim. Suché vlasy jsou méně odolné vůči vnějším vlivům, a tak rychleji vypadávají. Ve stravě je dobré si hlídat dostatečný přísun bílkovin, zinku, aminokyselin, vitamínu B a železa.
Jak vrátit vlasům lesk pomocí přírodní masky
Smíchejte jedno vejce, lžíci olivového oleje a lžíci medu. Směs naneste na mokré vlasy a nechte působit 30 minut. Poté si vlasy umyjte jako obvykle. Pokud chcete oživit barvu svých vlasů, pak si do dvou lžic kondicionéru přimíchejte tyto suroviny: 4 lžíce skořice a 3 lžíce medu. Směs promíchejte, naneste na vlasy a pročešte je. Poté nechte masku působit 2–3 hodiny pod igelitem a ručníkem. Na umytí pak použijte jemný šampon.
Vlasy můžete podpořit také tím, že budete pokožce hlavy dopřávat pravidelnou masáž. Zlepší se tak prokrvení a ke kořínkům se dostane blahodárný kyslík. Používejte šampon s pH 5,5 a vlasy si ráno a večer pročešte kartáčem s přírodními vlákny. To pomůže maz od kořínků stáhnout na celý vlas. A pokud je to jen trošku možné, nechte vlasy přirozeně uschnout a vyhýbejte se žehličkám.
Zdroj: Healthline, Healthline