V moderní době si nikdo s významem vlasů moc hlavu neláme. Historicky však byly vlasy vnímány i v rovině mystické, spirituální a úzce souvisely s energií, která jimi proudí.
Dnes jsou vlasy vnímány většinou jako něco, s čím můžeme experimentovat, zkoušet různé účesy, nebo vyjádřit vlastní individualitu. V mnoha kulturách se však na vlasy pohlíželo jako na zdroj moudrosti a síly. Péče o ně mnohem více podléhala rituálům a nebyla vnímána jako pouhá součást hygienických návyků. Účesy měly své významy a věřilo se, že některé vás ochrání před zlými silami či špatnou energií. Stříhání vlasů nebylo žádným módním výstřelkem, ale vždy vyjadřovalo nějakou informaci o individuálním stavu jedince, jeho rodiny nebo celé komunity.
Ostříhání vlasů znamenalo odevzdání síly
Vlasy byly dříve vnímány jako zdroj duševní a tělesné síly. Také jsou symbolem sexuality, vitality a plodnosti. Věřilo se, že jsou naším napojením na kosmické energie a je skrze ně možné takovou energii přijímat. Ani muži se svých vlasů jen tak nezbavovali, ženy už vůbec ne. Stříhání ženských vlasů se vnímalo jako vzdávání se vlastní síly a ztráta ochrany před nebezpečnými silami. Mnohdy bylo stříhání vlasů používáno jako trest.
Nejen stříhání, avšak i způsob, jakým se o vlasy pečovalo a jakým způsobem se zaplétaly, měly své konkrétní významy. Vdané ženy ukrývaly spletené vlasy pod šátkem, ne jako symbol podřízenosti, ale chránily tak energii pro svou rodinu. Vlasy si volně rozpletly jen v přítomnosti nejbližších, kteří z této energie pak mohli čerpat sílu.
Přisuzovaly se jim magické vlastnosti a věřilo se, že dokážou chránit před zlem. Stříhání vlasů rozhodně nebylo v módě, a to ani u mužů. Naopak, dávní hrdinové byli často zobrazováni s dlouhými vlasy. Krátké vlasy byly vnímány jako symbol podřízenosti a vzdání se své síly ve prospěch někoho nebo něčeho jiného. V případě buddhistů se jedná o dobrovolný akt. Pokud však byly vlasy někomu ostříhány nedobrovolně, mělo to dotyčného oslabit a ponížit. Na úrovni duše může nedobrovolné ostříhání vlasů zanechat dlouhodobé trauma.
Můžete k péči o vlasy přistoupit vědoměji
V různých dobách a různých kulturách se o vlasy pečovalo všelijak a neexistuje žádný návod, podle kterého bychom mohli postupovat. Jde spíše o vědomý přístup k péči o ně. Můžete si tak vytvořit vlastní rituál, jenž vás bude posilovat a nabíjet energií. Můžete si začít všímat toho, že některé dny v měsíci vám pro mytí vlasů vyhovují více než jiné, cítíte se lépe a máte více energie. Možná zjistíte, že ačkoliv se vystavování vlasů slunci dnes příliš nedoporučuje, vy cítíte něco jiného.
Jednoduše si začněte hrát s představou, že na každém šprochu je pravdy trochu a cesta se vám sama začne ukazovat. Nepodléhejte žádným zaručeným tipům a návodům. Jsou to vaše vlasy, vaše síla a vy rozhodujete, jak se o ně budete starat. Jestli půjdete přírodní cestou, zamilujete si bylinky a přírodní péči, nebo zůstanete u nepřeberného množství kosmetických přípravků a vlasům nebudete přisuzovat žádný větší význam, to je jen na vás.
Zdroj: Sovkusom