Konflikt je přirozenou součástí každého vztahu a nikdo se mu alespoň čas od času nevyhne. Na konfliktech můžete růst, nebo jimi vztah ničit. Zjistěte, jak na to, abyste z konfliktů oba vytěžili.
Je důležité si uvědomit, že konflikt může být příležitostí k růstu a učení. Společnou prací na konfliktech můžete lépe porozumět perspektivě druhé osoby, dozvědět se více o sobě a svých vlastních hodnotách a rozvíjet silnější komunikační dovednosti. Je však také třeba rozpoznat, kdy je konflikt nezdravý a poškozuje vztah. Pokud se konflikt stane urážlivým, manipulativním nebo bude i nadále eskalovat navzdory vašemu nejlepšímu úsilí o jeho zvládnutí, pak vám nezbyde nic jiného než zvážit vyhledání odborné pomoci, nebo takový vztah ukončit.
Jak zvládat konflikt
Prvním krokem při zvládání konfliktu je aktivní naslouchání. Když někdo mluví, věnujte mu plnou pozornost. Nepřerušujte, neposuzujte nebo nezavrhujte hned názor druhého. Věnujte pozornost řeči jeho těla a tónu hlasu. Pomůže vám to lépe porozumět jeho pohledu, a zároveň tak ukazujete, že respektujete názor toho druhého.
Obviňování druhé osoby konflikt jen eskaluje. Místo toho se zaměřte na to, jak lze situaci vyřešit. Používejte výroky „já“ místo těch obviňujících. Změňte i způsob, jakým věci sdělujete. Místo „udělal jsi to“ nebo „přiměl jsi mě, abych se tak cítil“, řekněte například: „Cítila jsem se zraněná, když jsi to řekl/udělal,“ místo obviňujícího: „Ublížil jsi mi.“
Dejte si pauzu
Pokud jsou emoce vyhrocené, dejte si pauzu od konverzace, abyste trochu vychladli. Je důležité vrátit se k rozhovoru později, až budou obě strany v klidu. Přestávka může zabránit tomu, aby se konflikt vymkl kontrole, a poskytne oběma stranám čas na zamyšlení nad svými myšlenkami a pocity. Také nikdy nevytahujte minulé konflikty nebo nesouvisející problémy. Soustřeďte se na aktuální problém a společně hledejte řešení.
Empatie je schopnost porozumět a sdílet pocity druhé osoby. Při zvládání konfliktu je důležité, snažit se porozumět pohledu druhého člověka na věc a uznat jeho pocity. To může pomoci zmírnit konflikt a ukázat, že vám záleží na jeho úhlu pohledu. I když máte různé pohledy a názory, určitě existují i oblasti, které vidíte oba stejně a na nichž tak můžete stavět. To pomůže vytvořit pocit spolupráce a posunout konverzaci konstruktivním směrem.
Nevytvářejte si domněnky
Buďte ve své komunikaci srozumitelní a přímí. Vyhněte se domněnkám a nenechávejte věci nevyřčené. To jsou totiž nejčastější příčiny celého nedorozumění. Nikdo nikomu do hlavy nevidí, proto vězte, že si váš partner myslí něco úplně jiného, než byste mysleli, že si myslí. Proto nespekulujte a požádejte o jasné vysvětlení a ujistěte se, že rozumíte i perspektivě druhé osoby.
Konflikt může být emocionálně nabitý a je přirozené, že se cítíte zranění nebo naštvaní. Je však důležité zbavit se zášti a soustředit se na pohyb vpřed. Cvičte odpuštění a buďte ochotni dělat kompromisy, abyste vztah udrželi. Pamatujte, že nikdo není dokonalý a chyby jsou přirozenou součástí každého vztahu. Zadržování vzteku nebo zášti vztah jen dále poškodí.
Odměnou vám bude harmoničtější vztah
Uplatňováním těchto strategií v praxi můžete zvládnout konflikt způsobem, který váš vztah nepoškodí, ale naopak posílí vaše spojení s druhou osobou. Nezapomeňte přistupovat ke konfliktu s pozitivním myšlením, být flexibilní a v případě potřeby vyhledat pomoc zvenčí. Zvládání konfliktů zdravým způsobem pro vás bude znamenat harmoničtější a plnohodnotnější život, ve kterém se můžete soustředit na věci, jež vás oba společně naplňují, a posilovat tak vzájemné propojení.
Zdroj: Brightside