Všichni dobře víme, že zdraví je to nejcennější, co v životě máme. Jak si v dnešní době lze zachovat životní vitalitu?
Všudypřítomný stres, nedostatečné množství pohybu, občasná konzumace alkoholu a třeba i nešvar v podobě kouření nám do karet zrovna moc nehrají. Existuje však malá červená bobulka, která je už roky pro své účinky přezdívána elixírem mládí a dlouhověkosti či ovocem nesmrtelnosti. Tento červený poklad má dokonce podporovat i sexuální potenci.
Goji (čte se godži) se vžil jako název pro plody rostoucí na keřích kustovnice. Druhů kustovnice existuje hned několik. Setkáváme se především s kustovnicí cizí a kustovnicí čínskou.
Složení a účinky na zdraví
Plody kustovnice čínské, které se k nám nejčastěji dovážejí, obsahují až 18 druhů aminokyselin, z nichž několik je esenciálních. Naleznete v nich i spoustu stopových prvků, vitamíny skupiny B, dále pak vitamín C a E. Jsou zde zastoupeny i minerály – především vápník, hořčík a fosfor. Dále tyto plody obsahují zdroj karotenoidů (antioxidanty), které chrání před volnými radikály, snižují riziko vzniku rakoviny, chrání proti kardiovaskulárním nemocem, zpomalují proces stárnutí a příznivě ovlivňují oči a vidění.
Díky obsahu výše zmiňovaných látek nám do těla dodávají potřebnou energii. Při jejich pravidelném užívání se zvyšuje chuť na sex, zlepšuje se paměť, posiluje se imunita a harmonizují se játra s ledvinami. Goji mají nízkou hodnotu glykemického indexu, energii tak dodávají do těla postupně a nezpůsobují vysoké výkyvy v hladině krevního cukru. Tuto informaci ocení nejenom lidé, kteří se snaží zhubnout, ale i diabetici. V přiměřeném množství se tak stávají zdravou alternativou mlsání. Účinky těchto plodů jsou opravdu mnohostranné!
Doporučené denní dávkování se pohybuje v rozsahu 10 – 20 g, někteří výrobci uvádějí až 30 gramů na den. Jedná se přibližně o cca dvě hrstky bobulí denně. Děti by měly konzumovat poloviční dávku. Blahodárné účinky se projeví již po několika týdnech užívání.
Příjemná chuť
Goji svou chutí připomínají něco mezi brusinkou a jablkem. Můžete je konzumovat bez úprav. Nejčastěji se jí samostatně v sušené formě nebo je lze namáčet a přidávat do jogurtů, rýže, salátů atp. Dají se sehnat i nakládané ve vinném octu. Bývají často součástí sladkých tyčinek a ovocných pomazánek Jsou k dostání i v podobě přírodních ovocných šťáv, bylinkových sirupů a v různých doplňcích stravy. Lze je použít i do ovocných koktejlů a čajů.
Superpotravina 21. století
Plody kustovnice čínské patří nutričně mezi nejhodnotnější druhy ovoce a jsou právem řazeny mezi superpotraviny. V České republice si získávají stále větší oblibu u spokojených konzumentů. Možná jste jím zrovna i vy. Přiznejme si upřímně, kdo z nás by si nepřál být stále plný síly a pozastavit čas? S pomocí tohoto přírodního zázraku jsme svému cíli zase o trochu blíže!
Obrázek: pixabay.com