Červená, bílá, růžová, zelená, šumivá vína jsou všem dobře známá, avšak oranžové víno patří k relativně novým fenoménům. Ačkoliv zase tak úplně o novinku nejde. Jak to tedy je? Oranžové víno je název, jenž se používá pro vína vyráběná starobylými gruzínskými technologiemi.
Zkrátka jde o bílá vína, jejichž výrobní postup probíhá jako u vín červených. Asi jsme se teď v tom krapet zamotali, ale víte co, podíváme se na to více z blízka.
Pohled do historie
Pokud bychom před mnoha tisíci lety zkusili úplně první víno vyrobené z bílých hroznů, patrně by chuťově bylo mnohem blíž oranžovému vínu, než bílému, jak ho známe dnes. V Gruzii (kolébka vín) se tyto vína doposud dělají a patří ke kulturnímu dědictví. Novodobá oranžová vína však pocházejí většinou z Itálie, Rakouska, Slovinska, ale i České republiky a dalších zemí.
Jak se oranžové víno vyrábí?
Stejným postupem (jako u červeného vína) se myslí, že dochází k určité maceraci, kdy se část barviva z bílých slupek hroznů uvolní do vína, jelikož se však jedná o bílé odrůdy, je finální barva vína oranžová. Společně s barvivem se ze slupek uvolňují také třísloviny, které dávají oranžovým vínům specifickou chuť i aroma.
Oranžová vína získávají de facto svou barvu i chuť ležením na slupkách, čímž dochází právě k vyluhování barviv a zmiňovaných tříslovin. U oranžových vín však nečekejte svěžest a jiskrnost bílých druhů vín.
Nezaměnitelná chuť a aroma
Ačkoliv jsou vyráběná z bílých hroznů, chuťově se od bílých vín výrazně liší a zprostředkují vám fenomenální chuťové zážitky. Pro vína oranžová je spíš typická chuť koření, bylin, lesní a podzimní vůně – zadumanost. Chuťově vás překvapí a možná i zaskočí, samozřejmě v tom dobrém slova smyslu.
Obrázek: pixabay.com