Některé nemoci mohou vést k poruchám nohou. Naše tělo je jeden velký stroj, který funguje naprosto dokonale. Pokud se někde vyskytne problém, tělo nás na to upozorní. Vnitřní organismus je spojený s nohama, takže objeví-li se na chodidlech nějaké nezvyklosti, může to znamenat problémy uvnitř. Například cukrovka může zpomalit krevní oběh a vést tak k problémům s krevními cévami.
Abychom předešli nežádoucím příznakům, musíme zjistit, který vnitřní orgán je poškozen a který může způsobit komplikace. Pojďte se podívat na nejčastější poruchy nohou, které naznačují, že máte problémy s vnitřními orgány.
Otoky dolních končetin
Otok na nohách může být způsoben dlouhodobým stáním, ale také dalšími faktory. Otoky se nejčastěji vyskytují právě na nohách, nicméně se mohou objevit i na jiných částech těla. Otok může značit: srdeční choroby, problémy s žílami, problémy s lymfatickým systémem nebo problémy s játry. Pokud se vám otoky na nohách objevují často a nejde se jich zbavit, rozhodně navštivte lékaře pro odbornou pomoc.
Modré nebo fialové zbarvení
Nohy mohou měnit barvy, takže je nutné dát si pozor na to, aby měly stále stejnou barvu. Může se stát, že se chodila zbarví na modro nebo fialovo. Každý se pravděpodobně někdy všiml, že při extrémním chladu pokožka zčervená. Dále může vzniknout syndrom modrého prstu, který značí zablokované krevní cévy. Prsty modrají nebo dostávají fialovou barvu. V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Bolestivé hrudky na chodidlech
Dalším nepříjemným příznakem problémů s vnitřními orgány jsou bolestivé hrudky, které se mohou vyskytovat na chodidlech nebo prstech nohou. Bolestivé boule se mohou objevit náhle a mohou trvat i několik hodin. Mohou značit infekci srdce, která je způsobená bakteriemi. Z toho důvodu je nutné vyhledat lékařskou pomoc, aby nám nasadil antibiotika.
Nevysvětlitelné modřiny
Pokud se vám na nohách často objevují modřiny, ke kterým ovšem není žádný důvod, pak bude také něco špatně. Modřiny bez vysvětlení tak mohou znamenat onemocnění jater, autoimunitní chorobu, zánět krevních cév nebo poruchy vnitřního krvácení. V každém případě kontaktujte lékaře a informujte ho o výskytu modřin.
Červené skvrny a křečové žíly
Kožní vyrážky jsou běžným problémem mnoha pacientů. Tyto skvrny mohou být jasně červené, tmavě červené nebo dokonce fialové. V některých případech mohou být svědivé, takže to může být alergická reakce. Může to být ovšem i signál vážnějšího onemocnění jako například zánět krevních cév nebo některé autoimunitní onemocnění.
Poslední signálem jsou samozřejmě křečové žíly, které mohou vznikat během těhotenství, kvůli obezitě nebo nedostatečnému cvičení. V dnešní době postihují více jak 30 % všech obyvatel.
Úvodní Fotografie: Shutterstock