Chrup každého z nás si žádá pravidelnou péči. Málokterý člověk, jenž se svým zubům dostatečně nevěnuje, může hovořit o tom, že je jeho chrup v pořádku. Péče o zuby nespočívá pouze v tom, že člověk chodí občas k zubnímu lékaři a vyčistí si v pravidelném intervalu svůj chrup. Neskutečně důležité jsou i další úkony spočívající v několika činnostech. Jak tedy správně o své zuby pečovat a snažit se o to, aby se nacházely v nejlepší kondici?
Pravidelné kontroly
Základem kvalitní péče o chrup jsou pravidelné návštěvy u zubaře. Jen stomatolog je schopen odborně posoudit, jak to vlastně s vaším chrupem vypadá. Vy samotná asi těžko zjistíte, zdali nemáte některý zub zkažený, anebo jestli u vás nezačíná parodontóza. To samé platí i u dalších potenciálních zubních chorob. Jen namátkou lze jmenovat například přítomnost zubního kamene. Ten v ústech nemá co dělat a je nezbytné, aby jej stomatolog odstranil. K zubnímu lékaři by měl dospělý člověk docházet pravidelně co půl roku.
Pečujte o své zuby doma
U zubů je velmi důležitá i péče v domácích podmínkách. Klasiku představuje hlavně čištění chrupu. K tomu je nezbytný nákup skutečně kvalitního kartáčku na zuby. Levné kartáčky s nekvalitními štětinkami neberte. Mnohdy jsou tyto štětinky hodně tvrdé, anebo naopak příliš pevné. Neméně důležitý je i výběr spolehlivé zubní pasty. Ideální je nakupovat pasty, které mají prokazatelné účinky nejen pro ochranu před zubním kazem, ale i pro ochranu před parodontózou. Mezi povinnou zubní výbavu v domácích podmínkách patří mimo jiné také mezizubní kartáčky a ústní vody. U těch pozor na ty s obsahem alkoholu. Na noc je rozhodně pravidelně nepoužívejte.
Upravte stravu
I jídelníček je z hlediska kvality chrupu důležitý. Vyvarujte se některým nápojům a pokrmům, které mohou zuby devastovat. Typické jsou v tomto ohledu především nápoje typu kávy nebo sladké limonády. Na zuby ale působí negativně i alkohol.
Fotografie publikována se svolením photostock Photography/FreeDigitalPhotos.net