Období dospívaní je náročné jak pro mladé muže, tak i pro ženy, ale u žen je situace specifická navíc tím, že se u nich dostavuje první menstruace. Bohužel, jak vyplývá z řady provedených průzkumů, v řadě případů vnímají ženy tento zážitek jako negativní, a to zejména proto, že neměly včas dostatek informací a také podporu svých přátel a rodiny, zejména matky.
Je však potřeby pamatovat na to, že vztah důvěry a otevřenosti mezi matkou a dcerou nevznikne ze dne na den, ale je potřeba jej budovat a pracovat na něm. Pokud se to podaří, bude pro dívku mnohem snazší zvládnout náročné psychické, hormonální i fyzické změny, které sebou proces dospívaní nese.
Matka jako průvodkyně
Ideální je, když je vztah matky a dcery takový, že matka působí jako průvodkyně světem dospívání i dospělosti. Důležitý je samozřejmě v první řadě vlastní příklad, tedy jak ona sama zná své tělo a je schopna a ochotna o něm mluvit, jaké jsou její vztahy s druhým pohlavím a také k jiným ženám.
Vztah mezi lidmi se nejsnadněji rozvíjí a upevňuje tehdy, když je v něm hodně pozitivních emocí a projevů. Taková výchova dává největší naději, že dívka dospěje v emocionálně vyrovnanou a zralou ženu.
Mnoho rodičů se bojí otevřeně s dětmi mluvit o sexualitě. Pokud se však na vás děti obracejí se zvědavými otázkami, neměli byste je odmítnout, ale zkusit co nejlépe odpovědět, případně u starších nabídnout k přečtení například vhodné knížky a možnost si o těchto věcech po přečtení popovídat.
Pokud jde o vlastní problém menstruace, je pro dívku vždy lepší, když je s tímto procesem již dříve obeznámena, když jí matka vysvětlí, co se každý měsíc děje, co je k tomu potřeba a především, že je to naprosto přirozené a není třeba se toho zbytečně bát. Když se pak menstruace opravdu dostaví, bude taková dívka na tuto situaci reagovat mnohem lépe než ta, s níž o tom nikdo nemluvil a která má o všem případně pouze mlhavé představy.
Dnes je situace pro rodiče o něco snazší i v tom, že i ve veřejném prostoru je toto téma poměrně běžné, vysílají se reklamy na hygienické potřeby, a podobně. I tato relativní maličkost může pomoct toto téma s potomekm otevřít a rozvinout.
Vyjít z vlastní zkušenosti a nebát se otázek
Pokud si nejste jako matka jistá, jak s dcerou o tomto tématu mluvit, vzpomeňte si na své první zkušenosti. Možná jste měla štěstí a vaše matka pro vás byla tou pravou osobou, která vám vše vysvětlila, ale možná jste v tom byla sama a tápala jste a cítila obavy. Zkuste se vžít do svého tehdejšího rozpoložení a uvědomit si, co by vám tehdy pomohlo, jaké chování a jaký způsob komunikace.
Pokud si sama nejste jistá tím, jestli byste vše vysvětila správně, a máte obavy, abyste dceru nezmátla, můžete ji nabídnout, že například zkusíte společně vyhledat potřebné informace v knížkách nebo na internetových stránkách.
Tipy pro snadnější zvládnutí první menstruace
Vysvětlete dceři, že se může stát, že se v tomto období nebude cítit ve své kůži a že jsou metody, které jí mohou ulevit. Doporučuje se například
- nepřepínat se fyzicky
- podle možnosti se vyhnout přílišnému stresu
- v případě bolesti užít předepsané léky
- obléct si pohodlné volné oblečení
- hodně odpočívat a dobře spát, a také
- mít k dispozici dostatek vhodných hygienických potřeb.
Uvidíte, že když dceři vše vysvětlíte a postaráte se o to, aby se cítila co nejpřirozeněji a nejpohodlněji, ocení to a další měsíce již pro ni budou mnohem snazší.