Američtí psychologové věří, že zákazy, které vyjádříte před pátým rokem dítěte, mohou být v jeho mysli pevně zakotveny a mohou mít vliv na jeho budoucí život. V některých případech jsou děti natolik ovlivněné, že jednají celý život podle zajetých scénářů, které viděly u svých rodičů.
„Nedělej“ či „nesmíš“ musí být tabu
Podle psychologů nastávají problémy u dětí, jejichž matky uvažovaly o potratu například celý jeden týden. Ke stejnému výsledky došli také u těch dětí, kteří na toto téma mluvili po narození miminka.
Nikdy dítěti neříkejte, že bez něj by byl váš život jednodušší nebo lepší, nebo že neustále dělá problémy – v jeho mysli toto velmi rychle zakoření a budou mít problém zařadit se do normálního života. Například takoví muži se pak honí za tím dokázat všem, že jsou života hodni.
Neříkejte jim neustále dokola, co udělali špatně. Pokud se jim nějaká věc nepovede, není na místě sice pochvala, ale také je neshazujte. Mohou si nést následky celý život a budou vyrůstat s pocitem, že nikdy nic neudělají tak, jak to má být.
Nechte děti být dětmi
Rodiče jsou sice za svoje potomky zodpovědní, ale měli by jim také nechat svůj vlastní prostor. Není tak radno jim na některé dotazy odpovídat, že jsou na to ještě malé nebo že to není jejich věc.
Potlačením dětského popudu jim klesá víra v sebe sama. V dospělosti tak mohou mít problémy postavit se věcem čelem a mohou například před důležitým jednáním onemocnět.
Problém může být také to, že rodiče si přáli holčičku, ale nakonec se narodil chlapec. Pokud dítěti dáte najevo, že není chtěné, je to velký problém a dítě to z vás cítí. Stejně se mohou cítit, pokud jsou oba rodiče například učitelé, ale potomek se zamiloval do fotbalu nebo hokeje.
Rodiče jsou vlastně zrcadlo, které svým dětem nastavují. Pokud se k nim budete chovat s úctou, podporovat je, i ony budou rádi, že tráví čas s vámi a budou si užívat dětství a následně i života.
Mezi důležité faktory dobrého vztahu mezi rodiči a dětmi patří:
- Vzájemné porozumění
- Naslouchání dítěti
- Společně strávené chvíle
- Podpora i když se nedaří
Nedávejte sebe nad důležitost dítěte. Samo si pak bude myslet, že jeho problémy nejsou důležité a postupně se vám přestane svěřovat.