Znáte rostlinu Decembrist? Lidově se jí říká vánoční kaktus. Je to zelená rostlina, která kvete hlavně v tento vánoční čas, jak má uvedeno ve svém názvu. V článku se dozvíte, jak správně rostlinu hnojit, jaké prostředí ji svědčí a jak často ji zalévat.
V zimě se to s hnojením nesmí přehánět
Hnojivo můžete samozřejmě koupit v obchodě, ale musíte si dát pozor na dávkování a taky na složení. V prosinci je nejlepší dávat o něco menší dávku, než je uvedeno na obalu hnojiva. Přes zimu by se to s živinami nemělo přehánět. Nejméně bude vánoční kaktus potřebovat dusíku, naopak nejvíce draslíku, fosforu a komplexu NPK.
Přihnojit Decembrist můžete také jablečným nálevem. Provedení takového přihnojení není obtížné:
- Nakrájejte střední jablko
- Přidejte 2 litry vody
- Po dvou dnech můžete rostlinu zalévat
- Doplníte dávky železa, fosforu, draslíku a dalších prospěšných prvků
Můžete si také vytvořit vlastní roztok, kterým budete vánoční kaktus každý den postříkávat. Během dne by ale vánoční kaktus neměl na přímé slunce, protože společně s chemickými roztoky by to nedělalo dobrotu. Jestli už jsou na rostlině malá poupata, můžete s postřikem začít.
Jako hnojivo můžete použít i popel
Popel ze dřeva můžete použít nejen na vánoční kaktus, ale také pro další rostliny, které máte doma, nebo i venku. Roztok z něj dodá rostlinám draslík, vápník, hořčík a fosfor. Nezáleží ani na tom, jaké dřevo použijete. Návod na přípravu je jednoduchý, několik lžic popela rozmíchejte v litru vody a dejte ho vařit asi na tři hodiny.
Využít můžete také slupku od banánu. Ta obsahuje draslík a mangan, které jsou pro rostliny užitečné. Dvě slupky dejte do 1,5 litru vody. Nechte na jeden den odpočinout a poté nalijte ke
Dalšími nenáročnými květinami jsou hvězdník nebo brambořík
S přibývající zimou začíná hvězdník odpočívat. Okvětní lístky rostliny mohou opadat, vizuálně to tedy nebude vypadat hezky, ale není třeba se bát. Jen se v této době nesmí hnojit ani přesazovat. Květináč raději přeneste na chladné místo, můžete využít i sklep.
O brambořík se musíte starat naopak. Podzim a chladnější dny jsou pro něj obdobím růstu a také kvetení. Musí se udržovat na světle a také se hojně zalévat. Nejlépe dešťovou vodou. Každá rostlina potřebuje jiné podmínky, ve kterých se budou cítit dobře a budou dobře růst a kvést.