Riziko nachlazení je často nejvyšší během podzimních nebo zimních měsíců. Trávíme totiž více času v uzavřených prostorech, kde je koncentrace virových části vysoká, takže šance nákazy se také zvyšuje. Příčinou jsou nejčastěji právě viry, na které neúčinkují antibiotika. Přesto existují způsoby, jak si od nachlazení ulevit a alespoň trochu urychlit případnou léčbu.
Rizikové faktory pro rozvoj nachlazení
Na častá nachlazení trpí hlavně lidé, kteří mají slabý imunitní systém. Ten totiž nedokáže fungovat jako účinná bariéra a nezvládá včas likvidovat nežádoucí návštěvníky v podobě virů nebo bakterií. I ve chvíli, kdy se budete snažit dodržovat veškerá doporučení, nemáte jistotu, že ne nenakazíte.
Právě s nástupem chladného podzimního počasí se tak vyplatí více se zaměřit na funkci imunitního systému a zapracovat na zdravém jídelníčku, pravidelném pohybu a porci kvalitního spánku během každé noci. Pomoci může také otužování nebo užívání kvalitních vitamínových doplňků stravy.
Kdy hrozí oslabení imunitního systému?
- Když ve stravě chybí vitamíny a minerální látky
- Když příliš pracujete a málo se věnujete odpočinku
- Když nedodržujete kvalitní spánek
- Špatně působí také stres, přílišné vyčerpání extrémní pohybovou aktivitou a podobně
Jaké jsou příznaky a doba trvání nachlazení?
Pokud se u vás objeví nachlazení, klasicky počítejte zhruba s týdenním klidovým režimem. Konkrétní příznaky a jejich intenzita, ale závisí na tom, jaký virus chytíte, a v jaké dávce se do vašeho těla dostane a jak efektivně s ním dokáže bojovat váš imunitní systém. Pro někoho tak nachlazení může znamenat mírnou rýmu, kdežto jiného člověka nemoc naprosto odrovná na několik dnů do postele, kde se bude intenzivně léčit.
Typické příznaky nachlazení
- Chrapot, hleny v krku
- Rýma
- Celkový pocit vyčerpání
- Bolestivost svalů, kloubů
- Kašel
- Ztráta chuti
- Zvýšená teplota nebo horečka
Léky na nachlazení, které mohou pomoci
Pro boj s nachlazením toho moc neexistuje. Budete se tak především snažit potlačit jednotlivé příznaky a zároveň posílit imunitní systém pro rychlejší uzdravení. Klíčový je také klid na lůžku, kdy se v žádném případě nesnažte přecházet onemocnění. Hrozí totiž, že nakazíte další lidi a navíc si tím uzdravení rozhodně neurychlíte, ale spíše naopak zpomalíte.
Proti bolesti a horečkám využijte přípravek, který v sobě obsahuje paracetamol. Tato látka je bezpečná i pro těhotné nebo děti a je volně dostupná v lékárnách. Pro případ nouze se tak vždy vyplatí mít doma v lékárničce právě tyto léky. Pozor si však dejte na předávkování, kdy maximální dávka jsou 4 gramy za 24 hodin.
Nosní kapky pomohou při silné rýmě a ucpaném nosu. Nezapomínejte na časté smrkání, ať se rýma nevrazí do dutin, které pak velmi nepříjemně bolí. Pro bolesti či škrábání v krku zase pomohou nejrůznější pastilky. Ty obsahují látky s protizánětlivými účinky, které navíc zmírňují bolestivost.
Domácí léčba
Kromě užívání výše zmíněných léků se zaměřte také na domácí léčbu. To v praxi obnáší kombinaci odpočinku, dostatečné výživy a příjmu tekutin. Připravujte si bylinné čaje, které můžete doplnit o trochu zázvoru, citronu a medu. S kašlem zase pomůžou nejrůznější éterické oleje například z eukalyptu nebo z máty. Na rýmu a ucpaný nos zase pomohou výplachy s obyčejnou solnou vodou.
Během celé doby nachlazení se snažte přijímat dostatek vitamínů a minerálů ze stravy. Jezte menší porce zdravých jídel i ve chvílích, kdy úplně nemáte chuť k jídlu. Imunitní systém totiž spotřebuje poměrně hodně energie pro boj s nežádoucími návštěvníky, tak ať má kde brát.