Na oslavy Nového roku, ať už budou probíhat jakkoliv, bychom se měli řádně připravit. Následky včerejšího hýření nám mohou pokazit celý následující den. Bolest hlavy, nevolnost, celková slabost a další příznaky často doprovází krušná rána po divoké noci.
Pohled lékařky
Jak kocovině předejít, či ji alespoň zmírnit, nám prozradí lékařka, terapeutka a zakladatelka ruské státní kliniky Origitea Mariyat Mukhinová.
Nejlepší způsob, jak se vyhnout kocovině, je přestat pít alkohol, ale to, jak víme, není vždy možné. Ranní kocovina je ochranná reakce těla na zbytkové produkty při zpracování alkoholu, jmenovitě ethylalkohol (ethanol), který je základem všech alkoholických nápojů. Aby se zabránilo negativním vlivům, je nutné se včas připravit.
Příčiny a příznaky kocoviny
K syndromu kocoviny dochází v důsledku „jedovatých“ účinků alkoholu. Při požití většího množství se začnou v těle hromadit látky vznikající rozkladem ethanolu. To jsou zejména acetaldehydy, kyselina octová a kyselina mléčná.
Acidóza, tedy překyselení organismu je hlavním viníkem kocoviny. Sucho v ústech a otoky jsou známkou dehydratace a zhoršení krevního oběhu (zvýšení krevního tlaku). Je také ovlivněn nervový systém, proto výrazné světlo nebo hlasité zvuky způsobují bolest hlavy a nevolnost.
Jak zabránit kocovině?
Nemíchat!
To je zlatým pravidlem, pokud chcete ráno vstát s více méně svěží hlavou. Nejhorší variantou jsou potom míchané drinky a koktejly. Přestože nás svádí svou barevností a zajímavými chutěmi, obsahují kromě více druhů alkoholu i umělá barviva a přísady pro zvýraznění chutí.
Dostatek čisté vody
Alkohol zvyšuje vylučování vody z těla a to vede k rychlé dehydrataci. Nezapomínejte proto popíjet vodu během celého večera.
Jód
Několik dní před požitím tvrdého alkoholu odborníci doporučují jíst potraviny obsahující jód, například mořské řasy, ryby a další plody moře. Tyto potraviny aktivují produkci hormonů štítné žlázy, což zlepšuje zpracováni alkoholu v těle.
Vitamin B6
Několik hodin před požitím alkoholu stojí za to užívat vitamin B6, který pomáhá nastartovat enzymatickou aktivitu jater, která je zodpovědná za zpracování alkoholických nápojů.
Dobře se najíst
Dostatek jídla (doporučují se i mastnější pokrmy a mléčné výrobky) může pomoci vytvořit ochranou bariéru sliznic.
Léky na kocovinu
- Nesteroidní protizánětlivé léky (tabletky brufenového typu) se užívají běžně na bolesti hlavy. Ředí krev a zmírňují bolest, ale pamatujte, že tyto léky jsou „převlek“, nikoli léčba. Zmírňují symptom, ale ne příčinu.
- Antioxidanty pomáhají vyloučit z těla toxiny a nastartují celkovou detoxikaci organismu.
- Vitamíny jsou pro tělo nezbytné a protože alkohol odstraňuje důležité prvky, jako je draslík, hořčík a glukóza, je nutné tyto ztráty kompenzovat.
- Kapátka na bázi glukózo-soli a solného roztoku jsou schopna doplnit nedostatek tekutin v těle, navíc jsou diuretikem (zvyšují aktivitu ledvin, s močí potom z těla odchází zbytky alkoholu a toxiny). Nutný dostatečný pitný režim! Kapátka mohou také obsahovat vitamíny, které budou zaměřeny na obnovení metabolického procesu a acidobazické rovnováhy.
Potraviny, které pomáhají obnovit rovnováhu v těle
- Abychom pomohli tělu zbavit se toxinů, stojí za to jíst jídlo s glycinem, například rosolovité maso nebo aspik.
- Med zlepšuje metabolický proces a obsahuje mnoho vitamínů, proto pomáhá při otravě.
- Kefír pomůže zlepšit trávicí systém a bílkoviny a enzymy očistí tělo od látek vzniklých po rozpadu alkoholu.
Kocovina je dočasný stav způsobený alkoholem. Takové dny nebývají snadné. V dnešní době ale existují dokonce odborníci, kteří jsou schopni vaše tělo rychle očistit a vrátit do normálu.