Každé malé dítě může často trpět na průjmy a bolavé bříško. Jak ale co nejrychleji zjistit ten nejlepší způsob léčby. Poradíme vám, jaké příčiny mohou způsobit průjem i dítěte a jak si s průjmem snadno poradit.
Průjem je řídká, měkká nebo až vodnatá stolice, kterou často doprovází také bolesti nebo křeče v břiše a plynatost. Nejlépe se průjmů u vašeho dítěte zbavíte tak, že co nejdříve objevíte jeho původ a příčinu. Jaké existují příčiny dětských problémů s bříškem?
Mezi nejčastější původy dětských průjmů patří:
- gastrointestinální infekce
- rotavirus
- syrová strava
- salmonela
- campylobacter
- shigella
- enteroviry a adenoviry
Dávejte pozor na původ vody, jídla i infekci na hračkách
Mezi nejobvyklejší příčinu dětských průjmů může být kontaminovaná voda nebo patogeny v jídle. Častější příčinou u gastrointestinální infekce jsou hračky, které děti strkají do pusy. Díky infekcím na hračkách se totiž jednoduše dostanou přes ústa až do žaludku a trávicího i vylučovacího traktu. Dětský průjem tak na sebe nenechá dlouho čekat.
Děti do 5 let nejvíce postihují také rotaviry. Díky rotavirům se velmi snadno může vyvinou akutní enteritida, což je jednoduše řečeno zánět žaludku a tenkého střeva. Takový akutní zánět můžete rozpoznat díky klasickým příznakům — chronický kašel, horečka a právě průjem.
Další příčinou dětského průjmu může být špatně upravené jídlo nebo špatné hygienické návyky. Když totiž není tepelná úprava jídla dostatečná nebo je jídlo dokonce syrové, pak se v trávicím traktu dítěte může odehrávat doslova bakteriální a virový večírek. Stejným způsobem se může průjem zapříčinit také díky špatným hygienickým návykům a nemytím rukou. Při takové infekci dochází pak k průjmu s příměsí hlenu a krve.
Velice nepříjemným a závažným onemocněním a zároveň příčinou průjmu může být také salmonela. Bakterie poškozují střeva i žaludek. Takové poškození vede k těžkým křečím v břiše, bolestem a samozřejmě průjmu. U dětí se navíc u salmonely projevují také horečky a slabost. Salmonelu můžete najít na kontaminovaných potravinách nebo povrchu.
Za průjmy mohou často různé druhy bakterií
Další příčinou dětských průjmů může být také campylobacter. Tento druh bakterií se může šířit taktéž nedostatečně tepelně upraveným jídlem, zejména kuřecím masem nebo nepasterizovaným mlékem. Většinou tento typ bakterie také získává dítě díky kontaktu patogenu se zvířetem. Bakterie škodí tlustému střevu, a tak průjem může být až silně krvavý, ale onemocnění se obejde bez horečky.
Další bakterií, která může potrápit vaše malé dítě a poškozuje také tlusté střevo, je shingela. Díky ní je průjem s příměsí krvi a může jej doprovázet také nepříjemná bolest až křeč v břiše.
Průjem může vaše dítě dostat také díky virům ve vzduchu
Mezi seznam virů, které rozhodně patří k nepříjemným původcům průjmů, jsou adenoviry. Tento typ virů se přenáší vzdušnými kapičkami nebo kontaktem s kontaminovaným jídlem. Ve chvíli, kdy se adenoviry dostanou do těla, usadí se ve střevech a páchají dlouhotrvající neplechu v podobě nepříjemných průjmů.
Průjmy mohou trvat až 14 dní, a tak se s těmito viry potrápíte docela dost dlouho. Stejným způsobem mohou potrápit i enteroviry. Tento druh virů postihuje děti do 10 let a vedle jasného příznaku silného průjmu se také často objevbuje i zvracení.
Při takových potížích, jako jsou silné průjmy u malého dítěte, je potřeba si dát pozor ještě na jednu důležitou věc. Tou je možná otrava průjmem. Otrava je totiž způsobena reakcí těla na toxiny a viry, které v těle bojují s imunitou dítěte. Takovou otravu průjmem může u dítěte doprovázet horečka, stolice je vodnatá a žluté barvy. Často se vyskytuje také zvracení.
Pozor si dávejte také na džusy a ovocné šťávy
Častou příčinou lehkého průjmu mohou být také ovocné šťávy či džusy. Větší konzumací těchto šťáv se může u dítěte projevit právě průjem. Ten vyvolají zejména přidané cukry i konzervační látky, které se v džusech často objevují.