Tříska je malé těleso, které ale může způsobit velké problémy. Někdy se nám do kůže dostane nenápadně a všimneme si jí, až když začne zarůstat hlouběji. Navíc je prakticky neviditelná, takže i když o ní víte, protože vás bolí určitá část prstu, je těžké ji najít a vytáhnout ji. Jestli ji neodstraníte včas, mohou nastat komplikace.
Tříska může mít bolestivé následky
Toto cizí těleso jen tak samo nevypadne nebo ho pokožka neabsorbuje. Je potřeba ji odstranit vlastními silami. Následky, které může tříska zanechat, mohou být velmi nepříjemné:
- Zarudnutí
- Hnisavý exsudát
- Zánět
- Mikrobiální kontaminace
Doma najdete různé přísady, které můžete použít právě na odstranění třísky z pokožky. Jestli třísku dobře vidíte, můžete ji vytáhnout pinzetou. Dávejte si ale pozor, abyste neodštípli kousek třísky zvenku a uvnitř nezůstal zbytek. Nejdříve ale místo dezinfikujte, aby nedošlo k infikování rány.
Pokud máte třísku v tkáních, ale je i tak viditelná, použít můžete sterilní jehlu injekční stříkačky a opatrně propíchnout vnější vrstvy pokožky.
Jak odstranit třísku, která není vidět?
Hluboce bodnutou třísku nemůžete odstranit jehlou nebo pinzetou. Pomohou vám suroviny, které najdete doma v kuchyni. Stačí rozpustit trochu sody ve vodě, aby se vytvořila hustá pasta. Přiložte ji ke třísce. Obvažte bolavé místo a nechte působit několik hodin. Jako náhradu můžete místo sody použít med nebo trochu soli.
Také obklady by se měly měnit několik denně. Jejich pomocí se tříska dostane na povrch kůže, kde už ji můžete vyjmout pinzetou nebo jehlou. Někdy ale ani obklady nestačí a budete muset vyhledat lékařskou pomoc. Tříska může uvíznout v oku nebo se může dostat pod nehet. Pokud je tříska velká a nelze ji vytáhnout jiným způsobem než řezáním kůže, je lepší se svěřit do rukou odborníkovi.
Následně je vhodné ránu sledovat, může dojít k hnisavému výpotku, zánětu nebo silné bolesti. I v tomto případě se obraťte na svého lékaře.
Tříska se může objevit z ničeho nic. Jako děti jsme je měly téměř pořád, protože jsme si hráli v lese, na zahradě a všude, kde by se mohla tříska zadřít. Zvláště u dětí může být odstraňování problém, protože je to pro ně bolestivé. Ještě, než se pustíte do odstraňování, nechte místo nabobtnat.
Stačí ho nechat 15 minut v horké vodě, do které přidejte jedlou sodu. Opakujte postup dvakrát denně, malé třísky mohou vylézt samy, pokud jsou větší, mohou trochu vylézt a budete mít lepší možnost je zachytit pinzetou.
Dalším tipem je náplast na bradavice a kuří oka, kterou koupíte v lékárně. Nalepte ji na místo, na kterém máte třísku. Náplast vyměňujte po 15 hodinách, okolní kůži si mazejte vazelínou. Tříska může vyjít ven sama. Jestli máte více menších třísek, můžete použit lepicí pásku, na kterou se všechny, které nejsou hluboko v kůži, nalepí.