Některá z těchto doporučení vás možná překvapí. Že by měla zubní pasta co do činění s kvalitou spánku? Náš spánek ovlivňuje mnoho faktorů. V našem domě se mohou běžně nacházet věci, které nám mohou ve spánku bránit.
Je důležité myslet i na to, co před spaním jíme a pijeme. A co vaše ložnice? Je zařízená jen tak, aby dobře vypadala, nebo jste se soustředili i na faktory, které mohou ovlivnit váš spánek?
Citrusy nejíst, ale ani nečichat!
Citron je velmi zdravý a prospěšný našemu zdraví. Není ale vhodné ho konzumovat na noc. Nastartuje metabolismus, dodá příliš energie a zvyšuje bdělost mysli. Tyto vlastnosti tedy zřejmě ve večerních hodinách příliš neoceníme. Bystřit smysly může ale i pouhá vůně citrusů. Při praní ložního prádla tedy nepoužívejte citrusovou aviváž. V ložnici nezapalujte aroma lampu s citrusovými esenciálními oleji, vsaďte raději na vůni levandule nebo heřmánku. Večer si také nečistěte zuby zubní pastou s příchutí citrusů. Totéž platí o zubních pastách s mátou peprnou.
Ložnice – důležité jsou peřiny, pořádek i barva stěn
Velmi často platí, že se lépe spí pod těžší peřinou nebo dekou. Teplá peřina je v zimě k nezaplacení. Je-li vám ale ve spánku příliš teplo, noc nebývá klidná. Při vyšší tělesné teplotě je spánek lehký a velmi snadno se budíte. Také samotná místnost, ve které odpočíváte, by neměla být přetopená. Výběru lůžkovin věnujte dostatek času. Myslete na svoje záda. Vhodnou matraci i polštář, které vám budou hezky vyhovovat, už dnes není těžké najít.
V roce 2013 byla provedena studie, která zjistila, že barva stěn v ložnici ovlivňuje kvalitu spánku. Mezi nejlepší barvy pro dobré spaní studie zařadila modrou, zelenou a žlutou (ne příliš zářivou). Jako nejméně vhodné barvy studie označila šedou, hnědou a fialovou. Ty údajně mohou vyvolávat divoké sny a noční můry. Stříbrné, zlaté, oranžové a červené barvy byly překvapivě, i přes svou výraznost, zařazeny mezi neutrální barvy.
Máte-li problémy se spánkem, dbejte na to, abyste měli v ložnici uklizeno. Když víme, že je kolem nás chaos a nepořádek, naše podvědomí na to nezapomíná ani ve spánku.
Těsně před spaním bychom se taky neměli dívat na televizi a do počítače. Kvůli ostrému světlu naše tělo vlastně ani nenapadne, že by mělo jít za chvíli spát. Proto nevylučuje dostatek spánkového hormonu, který je produkován hlavně za tmy. Raději sáhněte před spaním po dobré knize. Jen pozor, aby vás příliš emocionálně nerozrušila.