Odhalte tajemství pěstování fialek, díky kterému budete mít nejkrásnější fialky široko daleko

Fotografie: Freepik

Některé rostliny jsou, s trochou nadsázky, určené pro skutečně zkušené pěstitele. Do kategorie náročných květin bezesporu patří také africké fialky. V jejich případě jsou hlavním problémem květenství. Zjistěte, co bychom měli znát, aby nás tato rostlina těšila svými květy pravidelně.

„Proč všem ostatním tahle kvítka kvetou, jen ty moje stále nic?“ Tuto otázku si položila řada začínajících i zkušenějších pěstitelů. V případě květenství (nejen) afrických fialek hraje roli vícero různých faktorů. Které zásady je třeba dodržovat?

Půda – základ všeho

Aby byly fialky skutečně zdravé a krásné, je nezbytné, aby u jejich kořenového systém docházelo k cirkulaci vzduchu. Z toho důvodu by měla být zemina lehká a dobře větraná. Toho lze dosáhnout nákupem speciálních směsí, ideální půdu je však možné vyrobit i doma. Učinit tak můžeme smícháním vermikulitu či perlitu spolu s rašelinou.

Fotografie: Freepik

Dostatek světla

Ke správnému růstu potřebuje africká fialka dostatek světla. Proto bychom ji měli umístit na světlé místo, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Ty mohou této citlivé rostlině naopak spíše uškodit. Za tímto účelem je ideální místo blízko okna směřujícího na jihovýchod.

Během zimního období potřebují fialky naopak vyšší přísun světla, aby mohly rozkvést. Ani v tomto případě bychom je neměli vystavovat slunečním paprskům.

Vhodná teplota

Ačkoliv by se, soudě podle jejich názvu, mohlo zdát, že se africké fialky řadí mezi teplomilné rostliny, opak je pravdou. Ke svému květenství potřebují teplotu pohybující se v rozmezí 12 až 23 °C. Tyto teploty jsou během dne snadno udržitelné, problém však nastává v průběhu noci. Důležité je brát v potaz také to, že fialky špatně snášejí průvan a přílišný chlad. Z toho důvodu bychom měli dbát na to, aby nebyly vystaveny teplotám nižším než 10 °C.

Zalévání

Pro správný vývoj rostliny je nezbytný dostatek vláhy. Té bychom měli dosáhnout pomocí vody pokojové teploty. Vhodná je za tímto účelem voda dešťová, ani ta by neměla být příliš studená. Během zalévání bychom se měli vyvarovat na přímé polévání stonku či listů. Ideálním řešením je nalévání vody do talířku pod květináčem. O zbytek se postará zemina.

Fotografie: Freepik

Hnojení

Jelikož jsou africké fialky na květenství skutečně náročné, je třeba mu k němu dopomoci pravidelným hnojením. K tomu by mělo docházet alespoň jednou za 14 dní. Jak vybrat správné hnojivo? Zde můžeme využít některé z hnojiv s příměsí dusíku a fosforu či jiné kvalitní hnojivo.

Přesazování

Vedle hnojení je důležité dbát také na skladbu půdy. Právě z ní se postupem času vyčerpávají živiny potřebné pro správný růst rostliny. V případě této „královské“ fialky, jak jí bývá s ohledem na její náročnosti přezdíváno, je ideální zeminu měnit alespoň jedenkrát ročně.

Odstraňování uschlých částí

Zdraví rostliny podpoříme také její pravidelnou kontrolou, v rámci které odstraníme všechny její uschlé části. Jedině tak můžeme dosáhnout růstu nových částí, a to včetně květů.

Zdroj: Goodhousekeeping