Aby rostliny zdravě rostly, nemusíte kupovat pouze chemická hnojiva. Můžete použít i to, co máte doma. Máte doma aktivní uhlí? Vaše rostliny vám za něj poděkují.
Všichni víme, že aktivní uhlí je skvělým pomocníkem při průjmovém onemocnění. Váže na sebe veškeré bakterie ve střevech, které budou následně s uhlím vyloučené. Takové uhlí lze použít i jako pomocníka pro pokojové rostliny, který může poskytnout mnoho výhod.
Aby byla půda zdravá
Aktivní uhlí můžete do zeminy k rostlině přidat kdykoliv. Pokud květinám uhlí dopřejete, snížíte kyselost půdy, ale také snížíte výskyt těžkých kovů a nebezpečných chemických sloučenin. Jestliže přemýšlíte, které rostlině bude uhlí nejvíce vyhovovat, tak věřte, že vyhovovat bude všem. Jedná se o všestranného pomocníka. Do zálivkové vody přidejte několik rozdrcených tablet uhlí a zalijte s ní rostlinu. Můžete také rozdrtit několik tablet a přimíchat je do zeminy k rostlině. Uhlí má schopnost absorbovat přebytečnou vodu a díky němu se sníží pravděpodobnost vzniku hnití kořenů.
Ochrana rostliny po seříznutí
Když rostlinu seříznete, je velmi náchylná k napadení škůdců či plísní, proto ji můžete chránit pomocí aktivního uhlí. Jestliže jste rostlinu uřízli a dali ji do vody, aby zakořenila, přidejte několik drcených tabletek uhlí, aby kořeny nezahnívaly. Navíc rostliny zakoření rychleji.
Ošetření po seříznutí
Jistě víte, že nejen některé domácí rostliny, ale i keře a stromky je třeba stříhat. Bude také velmi důležité řez na stromě, keři či rostlině takzvaně ošetřit. Rozdrťte několik tablet černého uhlí a každou seřízlou větvičku pomocí uhlí zasypte. Nepotírejte, pouze mírně zasypte. Pokud na jaře přesazujete rostliny, odrolte z kořenů starou hlínu a kořínky zasypte rozdrceným černým uhlím. Poté zasaďte do hlíny tak, jak jste zvyklí.
Proti černé noze
Již jsme zmínili, že černé uhlí dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost a dokáže zabránit vzniku plísní a škůdců. Bude také vhodné pro zabránění vznik takzvané “černé nohy”, a to především v počáteční fázi pěstování. To znamená u sazenic. Než zasadíte semínka, smíchejte zeminu s černým uhlím. A pokud se stane, že najdete takzvanou černou nohu u sazenice, urychleně se jí zbavte, než nakazí další sazenice.
Proti výskytu mechu
Ti, kteří rádi pěstují květiny, jistě vědí, když se rostlina více zalévá a v místnosti je vlhko, může se na zemině začít tvořit mech. To je velký problém, protože rostlina může hnít a plesnivět. V takovém případě jednejte rychle. Stačí, když rozdrtíte černé uhlí a zeminu poté silně posypete. Nejdříve ale bude důležité, abyste mech z květináče odstranili. Po pár dnech, co uhlí absorbuje vlhkost, jej oddělejte a nasypte nové. Nezapomínejte, že uhlí je potřeba rozdrtit, nikoliv položit celé tablety do květináče.
Rychlá pomoc pro zahradníka
Nejen pro rostliny, ale také pro pěstitele může být například po štípnutí komárem nebo poškrábání o keř, černé uhlí užitečné. Stačí, když uhlí nadrtíte a nanesete na postižené místo. Brzy jistě zaregistrujete zlepšení, zmizí zčervenání, svědění i bolest. Na druhou stranu může být uhlí vhodné i tehdy, když šplícháte rostliny chemikáliemi a omylem pesticid polknete. V takovém případě si dejte rychle černé uhlí. Vypijte několik sklenic vody a ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
Zdroj: Researchgate