To, že je kouření zdraví škodlivé, všichni víme. Přesto si někteří z nás nemohou pomoci a používají cigarety jako podpůrnou berličku k přežití náročného dne. Zjistěte, co se stane s vaším tělem, když s kouřením nadobro seknete.
Cigarety mají vysoce škodlivý vliv na téměř všechny orgány v našem těle. Nejvíce zasaženy jsou plíce, hrtan, jícen a jazyk. Tyto orgány a části těla přijdou s kouřem a jeho škodlivými látkami jako první. Tento kouř obsahuje karcinogenní a toxické látky, jako je: dehet, amoniak, formaldehyd, kyanid, oxid síry a samozřejmě nikotin, který se v zemědělství ve větších dávkách používá k hubení mšic. Veškeré toxiny se dostávají do krevního oběhu, kudy putují do dalších orgánů. Nikdy není pozdě přestat kouřit, obzvlášť když víte, jak se vaše tělo začne uzdravovat už během několika málo dnů po poslední cigaretě.
Regenerace den po dni
První účinky po odvykání kouření se projeví téměř okamžitě – již po 20 minutách se váš puls vrátí do normálu. Po dvou hodinách od poslední cigarety se sníží krevní tlak a dojde ke zlepšení cirkulace krve, což se projeví a lepším prokrvení a prohřátí konečků prstů. V tomto časovém úseku většinou nastupují první abstinenční příznaky – touha po cigaretě, úzkost a frustrace, napětí, nespavost nebo únava a nutkavá potřeba něco sníst.
12 hodin po poslední cigaretě dojde ke snížení oxidu uhelnatého na minimum a k intenzivnímu okysličení krve. Pokud vydržíte bez cigarety 48 hodin, začnou regenerovat zasažená nervová zakončení a dojde k obnově chuťových buněk. Po třech dnech, současně s eliminací posledních zbytků nikotinu v těle, můžete pocítit silnější abstinenční příznaky – především křeče, bolesti hlavy a nevolnost.
Pokud se věnujete sportu a jiným fyzickým aktivitám, rapidní zlepšení pocítíte již po 2 – 3 týdnech, kdy se vám bude při fyzické zátěži mnohem lépe dýchat. Již jeden měsíc po skončení s tímto zlozvykem se začnou obnovovat řasinky ve sliznicích, které mají za úkol zadržovat hlen, jenž by se jinak mohl dostat až do plic. Po roce bez cigaret se snižuje riziko srdečních o nemocnění o celých 50%. Po 15 letech jsou vaše cévy srovnatelné s cévami někoho, kdo nikdy nekouřil.
Potraviny, které vám s regenerací pomohou
Zdravá strava je po mnohaletém kouření prioritou, ale přece jen existují potraviny, které si se zbytkem toxických látek dokáží poradit lépe. Do svého jídelníčku byste rozhodně měli zařadit pomerančovou a mrkvovou šťávu. Jednak vám pomohou zahnat chuť na sladké, která vás určitě při odvykání potrápí a navíc jsou plné vitamínů C, A, B a K. Dále se doporučuje užívání kyseliny listové, kterou najdeme například ve špenátu nebo kapustě. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu.
Zdroj: WebMD