Všichni víme, že plíseň je nejen nevzhledná, ale také zdraví škodlivá. Ideální je zabránit jejímu vzniku, ale ne vždy se to podaří. Zjistěte, co dělat, pokud bují i ve vaší koupelně.
Plíseň vyděsí každou hospodyňku, která se snaží mít domov jako ze škatulky. Koberce vyluxované, podlahy vytřené, po prachu ani památky a koupelna se třpytí na dálku. Co je ale ta malá černá šmouha v rohu? A proč nejde pořádně setřít? Každý, kdo objeví plíseň ve své koupelně, začne zákonitě panikařit a přemýšlet, jaké to stihlo napáchat škody na zdraví rodiny. Pokud zachytíte plíseň v zárodku, dopady na zdraví jsou minimální nebo žádné. Je ale zapotřebí co nejdříve se jí zbavit. Jak na to?
Jak vám může ublížit?
Plísně způsobují zdravotní komplikace prostřednictvím těkavých organických látek, které při vdechování poškozují sliznice dýchacích cest a dráždí oči a krk. Nejčastěji způsobují chronická respirační onemocnění, která mohou vyústit až v astma. Mohou se objevit také kožní problémy a některé druhy plísní mohou dokonce způsobovat mykotická onemocnění. Vzhledem k jejich nenáročným potřebám pro růst (potřebují pouze vlhkost) se nejčastěji vyskytují v koupelnách a rozích špatně izolovaných domů.
Jak proti ní bojovat?
Jednoduše se řídit tím, co plíseň nesnáší. Tedy sucho a teplo. Nejúčinnější je eliminovat vlhkost, což se v koupelně může jevit jako nemožné. Snažte se po každém koupání či sprchování důkladně otírat veškeré povrchy, kde by se plíseň mohla tvořit (například spáry mezi dlaždicemi).
Dalším důležitým krokem je pravidelné větrání a vytápění. Větrejte krátce a intenzivně. Plíseň se může množit i ve vašich ručnících. Jednoduchým řešením je topný žebřík, kam mokré ručníky pověsíte a během pár hodin jsou opět suché. Velmi účinným pomocníkem v boji proti plísním je ocet, který je přírodní fungicid. Vhodné je také odstranit veškeré koberce, které se v koupelně nachází. Zadržují vlhkost a postupně ji uvolňují zpět do ovzduší.
Zdroj: Redakce – krasnezeny.eu