Pálení žáhy nebo kyselý reflux patří mezi časté trávicí obtíže, ale jsou také nejčastějšími důvody pro poškození zubů. Už z toho důvodu je vhodné zohlednit jídelníček, aby bylo trávení v pořádku. Když už na reflux dojde, je dobré si ulevit bez použití drahých léků plných chemikálií.
Bolest a pálení za hrudní kostí, krkání a nepříjemná hořkokyselá chuť v ústech jsou nejčastějšími symptomy při pálení žáhy a kyselém refluxu. Kromě nepříjemných pocitů a bolesti trpí i zuby, jejichž sklovinu poškozují kyseliny, které se dostávají skrze netěsnící svěrač ze žaludku do jícnu až do úst. Při dlouhodobých obtížích může vést reflux až ke gastroezofageálnímu refluxu (GERD). Co dělat, aby k tomu nedošlo a jak si ulevit od potíží?
Typické příznaky jícnového refluxu
Mezi nejčastější příznaky patří pálení žáhy a bolest na hrudi po jídle nebo zmíněná hořkokyselá chuť v ústech. Kromě toho dochází k:
- bolesti v krku,
- bolesti při polykání,
- zhoršenému a nepříjemnému dechu,
- nadýmání,
- říhání,
- poškození zubů a zánětům dásní.
Nejčastěji doporučovaným lékem je antacid na zklidnění pálení žáhy, ale ne vždy jsou tyto léky řešením, stav mohou někdy dokonce zhoršit při dlouhodobých obtížích. Navíc v těchto případech vždy trpí zuby.
Příčiny vzniku refluxu
Nejčastější příčiny kyselého refluxu a pálení žáhy se skrývají v jídelníčku, protože je způsobují kofeinové a alkoholické nápoje, kořeněná nebo sladká jídla, ale také kouření. Dalším rizikovým faktorem je obezita a dlouhodobá stresová zátěž. Na místě je ale zamyslet se také nad oblečením, příliš těsné kousky zhoršují proces trávení.
Trávení a bakteriální nerovnováha
Při dlouhotrvajících obtížích s trávením a příznaky refluxu je vhodné zaměřit se na bakterie ve střevech, protože trávicí systém je propojený a pocity v ústech zrcadlí stav střevní mikroflóry. Bakteriální nerovnováha způsobuje oslabení organismu, který je náchylnější k infekci různými patogeny. Zpětně bakterie ze střev působí na stav zubů v ústní dutině, především tyto jevy způsobují bakterie Helicobacter pylori žijící v žaludku. Tato infekce patří mezi nejčastější. A jak si pomoci od bakterií v žaludku pomocí bylin a potravin?
Hořké byliny pro odstranění infekce
Výborným prostředkem pro odstranění infekce v zažívacím systému jsou různé hořké byliny. Z jakých bylin je dobré uvařit odvar nebo čaj? Vyzkoušejte především:
- kmín,
- pampelišku,
- kopr,
- hořec,
- zázvor
- nebo artyčok.
Probiotika pro vyrovnání střevní mikroflóry
Pro zklidnění střev a optimalizaci trávení je vhodné užívat probiotika, nejvhodnější forma je v podobě fermentovaných potravin, jako je kysané zelí, nebo rostlinného kefíru.
Kolagen pro léčbu sliznice
Pro léčbu a uklidnění sliznice je dobré užívat kolagen, ideální je kuřecí nebo hovězí bujón, který obsahuje aminokyseliny a glutamin pro léčbu střevních buněk. Polévky ve formě bujónu celkově posilují organismus.
Zdroj: WebMD