Hádka se čas od času nevyhne žádnému páru. Existuje ale pár zbytečných chyb, které se pokaždé opakují a situaci mnohdy zhorší.
Hádky jsou součástí života každého z nás a málokomu jsou příjemné. Často během nich člověk nevědomky řekne něco, čím druhého neuklidní, ale naopak „přitopí pod ohněm“. Co přesně ve většině případů během hádky děláme a místo uklidnění situace rozdmýcháme hádku další? Čemu se během dohadování s partnerem vyvarovat? Existují slovní spojení nebo řeč těla, které během hádek používá každý z nás a průběhu to nijak nepřispívá. Často se také stává to, že k hádce dochází v nesprávný čas nebo na nesprávném místě.
Nevhodně zvolená gestikulace a téma
Velmi často během hádky dochází k tomu, že naše tělo instinktivně zabírá negativní a obranný postoj. Často nevědomky používáme gesta a výrazy v obličeji, které pro druhého znamenají pohrdání a vztek. Tyto gesta nám nepomáhají situaci uklidnit, naopak, velmi výrazně přispívají k jejímu zhoršení. Při hádce s partnerem se proto nešklebte, neprotáčejte oči v sloup a nekřižte ruce na prsou. Nejnevhodnějším gestem je ukazování na partnera prstem. Vyhněte se těmto projevům.
Problémem mnoha párů je také to, že během hádky a v zápalu naštvání začnou míchat jednu věc s druhou. Vytahují staré křivdy a téma, kvůli kterému hádka začala, je najednou ztraceno. Často hádky začínají kvůli nesrovnalostem v domácnosti a končí u vyčítání nebo připomínání bývalých partnerů. Hádkám kvůli domácím pracím se dá jednoduše předejít domluvou a rozdělením těchto povinností. Vyvarujte se také tomu, že se budete se svým partnerem hádat před dětmi, v zaměstnání nebo pokud máte zrovna návštěvu. Pokud se Vám něco nelíbí, proberte to v soukromí.
Nejčastějším jevem je ignorace
A jaký je ve většině případů výsledek hádky? Ignorace partnera. Předstírání, že pro Vás druhý neexistuje a v místnosti s Vámi není, je to nejhorší, čím můžete hádku ukončit. Nedáváte partnerovi moc možností jak se má ve vzniklé situaci zachovat. Jediným řešením pro něj je odejít pryč a vy se budete doma utápět v myšlenkách kde a s kým je a proč se nevrací. Problémem je také to, pokud se během hádky uchýlíte k hrozbám. Nikdy během hádky nepoužívejte spojení: „Pokud to nebude podle mě, odejdu od Tebe.“
Ideálním řešením v případě, že už mezi Vámi nějaký rozpor vznikne, je diplomatické jednání a hledání společného kompromisu. Zkuste si po odeznění nejhorších emocí v klidu sednout a říct v čem se který z Vás mýlil. Vyhněte se v tomto případě obviňování a svalování viny na toho druhého. Viníkem hádky jste oba, teď je jen na čase najít řešení, na které budete ochotni společně přistoupit. Poslouchejte, co Vám Váš partner říká, a ptejte se na vše, co Vám není jasné. Vyhnete se tak vzniku další zbytečné hádky.
Zdroj: VeryWellMind