Nedostatek tohoto životně důležitého minerálů má zpočátku nenápadné příznaky, které později nabírají na intenzitě. Omezený příjem draslíku pak může negativně ovlivnit fungování nervů a nervové soustavy, srdce a svalů. Zjistěte, jak poznat, že lidské tělo má jeho nedostatečný příjem.
Vyvážený příjem vitamínů a minerálů je důležitý pro zdravé fungování organismu. Platí to především pro draslík, při jehož nedostatku dochází k zhoršené funkci nervové soustavy. Nejen to, draslík hraje hlavní roli ve správné činnosti srdce a svalů, k tomu stabilizuje buňky organismu, proto by se na tento důležitý prvek nemělo zapomínat. Jak poznáte, že trpíte jeho nedostatkem a jak jej doplnit?
Příznaky nedostatku draslíku
Nedostatkem draslíku trpí většinou lidé, kteří podléhají nezdravému životnímu stylu a nevyváženému jídelníčku. Co dále napovídá, že hladina draslíku v krvi není v pořádku?
Slabost a únava
Prvními známkami nedostatku draslíku bývají bolesti svalů i bez větší námahy nebo neobvyklá únava a celková slabost organismu. Vlivem sníženého příjmu draslíku dochází k utlumení energetické výměny mezi buňkami, dochází ke slabosti, křečím a ochabování svalů s možným jejich přehřátím. Při těchto příznacích je dobré navštívit svého lékaře a nechat si provést krevní testy.
Nepravidelná srdeční frekvence
Při dlouhodobějším omezeném příjmu draslíku dochází k narušení činnosti srdce, prvotním jevem je nepravidelnost srdečního rytmu nebo bezdůvodné bušení srdce při nezvýšené fyzické aktivitě. Může dojít k apatickým stavům nebo pocitům bolesti na hrudi a pocení. Dalším orgánem, který trpí nedostatkem tohoto prvku, jsou ledviny, u kterých může dojít k narušení funkce.
Vysoký krevní tlak
K hypertenzi neboli vysokému krevnímu tlaku může dojít při nadměrném používání soli, ale právě také vlivem nedostatku draslíku. Při draslíkové nerovnováze může docházet k vibracím tlaku.
Svalová slabost
K redukci svalstva a svalové slabosti dochází při chronické hypokalémii, ale tyto stavy mohou být pozorovány i při velmi mírné formě hypokalémie při zvýšené fyzické zátěži. Často jsou postiženi sportovci, kteří nedoplňují dostatečně hladinu minerálů v krvi. Ke svalové slabosti může docházet také ve spánku.
Jakými potravinami doplnit draslík?
První pomocí a chutnou denní svačinkou může být banán, který obsahuje velké množství tohoto minerálu, dokonce 370 mg na 100 g. Banány ale nejsou vhodné pro pacienty s diabetem. Ještě více draslíku obsahují pečené nebo na páře připravované brambory (418 mg). Jaké další potraviny zařadit do jídelníčku? Především volte:
- mangold (380 mg/100 g),
- zelí (230 mg/100 g),
- avokádo (487 mg/100 g),
- špenát (554 mg/100 g),
- čočku (670 mg/100 g),
- rajčata (290 mg/100 g).
Doporučený denní příjem draslíku
Odborníci doporučují denní příjem draslíku u:
- dospělých – v rozmezí 1800–5000 mg,
- dětí do 1 roka – cca 700 mg,
- dětí od 1 do 9 let – 1000-1600 mg,
- pacientů s hypertenzí – 5000-7000 mg.
Zdroj: WebMD