Srdeční onemocnění se řadí mezi jedny z nejzávažnějších. Nedávné studie prokázaly, že ke vzniku rizikových faktorů pro toto onemocnění dochází již v předškolním věku. Zjistěte, jak lze tomuto vývoji zabránit a podpořit tak zdravotní stav našich dětí.
V posledních letech se klade velký důraz na zdravou a vyváženou stravu a to především u našich dětí. Průzkumy ale ukazují, že k největšímu vývoji rizikových faktorů pro onemocnění srdce, dochází právě v období předškolního věku. Hlavní problém je nadváha, kterou v tomto věku dle studií trpí více než 20% dětí. Spolu s tím u nich byla také prokázána zvýšená hladina cholesterolu v krvi. U 70% z nich hrozí velké riziko rozvinutí srdečního onemocnění v dospělosti.
Vliv dětské výživy na rozvoj srdečních onemocnění
Podle provedených studií je 99% dětí ve věku od 6 do 11 let nesprávně stravováno. A to hlavně z důvodu smažených pokrmů a velmi četné konzumace slazených nápojů. Vzhledem k velkému množství rychlých občerstvení se většina dětí stravuje nezdravě a konzumuje až zdraví nebezpečné množství tuků a soli. To rozhodně nepřispívá k průchodnosti tepen a tím pádem vede ke vzniku závažných zdravotních problémů. Problémem také je, že nadměrnou konzumaci nezdravých potravin nekompenzují příjmem ovoce a zeleniny.
Je tedy zapotřebí změnit jídelníček našich dětí a podporovat je v konzumaci zdravých potravin již od raného dětství. Ideální je změna na stravu s nízkým obsahem tuků. Chybu neuděláme ani v případě volby stravy vegetariánské. Živočišné produkty, jako jsou maso, vejce a sýr, totiž zvyšují ukládání cholesterolu v našich tepnách a tím podporují rozvoj srdečních onemocnění. Do nového jídelníčku našich dětí je potřeba zahrnout dostatečné množství ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a luštěnin. Zvýšit můžeme také příjem vlákniny.
Jak do dětského jídelníčku zařadit zdravé potraviny
Ovoce je velmi rozmanité a to nejen ve své chuti, ale také ve svých tvarech a barvách. Toho můžeme v případě dětského jídelníčku využít v náš prospěch. Připravte svému dítěti pět druhů ovoce, které má stejný tvar nebo barvu. Nebo naopak, vytvořte mu na talíři z ovoce celou barevnou paletu. Fantazii se v tomto případě meze nekladou a uvidíte, že pokud uděláte konzumaci ovoce pro dítě zábavnou, nebude se jí již více bránit. To samé platí i o zelenině.
Nebojte se své děti zapojit do nákupu a výběru potravin. Mnohem více se na jídlo potom budou těšit, když budou vědět, že se na výběru podílely. Pokud zdravým potravinám přiřadíte superschopnosti, které dítě po konzumaci získá, bude je samo a dobrovolně vyhledávat. Můžete také podobně zbarvené potraviny zaměnit za zdravější a tím je dostat do dětského jídelníčku. Místo obvyklé bramborové kaše připravte kaši z květáku, místo smažených hranolek na tenko nakrájené batáty.
Zdroj: URMC