Agar chcete-li (kanten) je přírodní látka tvořená z 96% polysacharidem složeným především z agarózy a agaropektinu. Jedná se o „želatinu“ vyrobenou z mořských řas.
Obsahuje hořčík, vápník, jód, kyselinu listovou a má léčivé účinky – celkově působí na lidský organismus blahodárně. Má jen nepatrnou energetickou hodnotu a lze z něj připravit řadu polev, ovocných želé či aspiky. Jeho využití znali již na počátku našeho letopočtu obyvatelé Číny a Japonska. Stačí jen vypíchnout fakt, že bez agaru by se Japonci neobešli. Hned vám může být jasné, že jde o mega zdravou pochoutku. Celé spektrum minerálních látek, vitamínů a bílkovin dělá z agaru superpotravinu. Výtečný je při nadváze, zácpách, vysokém krevním tlaku, návalech horkosti.
Jak se získává?
Výroba je dost náročná, a to jak finančně tak technologicky. Mořské řasy se nejdříve musí sklidit ručně, což se provádí za letních a podzimních měsíců. Poté se řasy zbaví vody a usuší za nízkých teplot bez přístupu vzduchu. Látka zvaná agar má ve finále světlou barvu, neutrální chuť a je bez kalorií. Nabízí se ve formě vloček, plátků, hranolků nebo pudru – prášku. Nejlépe se osvědčilo používání práškové formy.
Agar v kuchyni
Agar nahradí běžnou živočišnou želatinu. Jeho želírovací schopnosti jsou údajně ještě několikanásobně vyšší. Nejdříve jej musíme nechat nabobtnat jako klasickou želatinu ve studené vodě a následně přivést k varu. Poté ztlumíme plamen či teplotu plotýnky a jen mírně po dobu cca dvou minut dovaříme. Agar bez problémů ztuhne už při pokojové teplotě. Jeho použití se od klasické želatiny nikterak neliší. Výtečný je na aspiky, zákusky, dezerty i místo jíšky na zahušťování.