Askarióza patří mezi onemocnění, se kterými si ani dnešní pokročilá medicína neví zcela rady. Je způsobena parazitickou škrkavkou Ascaris lumbricoides. Rostoucí počet červů způsobuje dýchavičnost, horečku, otok, průjem i bolest břicha.
Častěji se toto onemocnění objevuje bohužel u dětí, u kterých způsobuje také úbytek váhy až podvýživu. Askarióza se vyskytuje téměř po celé planetě. Výjimkou jsou velmi suché oblasti. Více se také vyskytuje na venkově, než ve městech.
Jak se pacienti nakazí?
K nakažení stačí pouze konzumace napadených potravin, na které Ascaris naklade svá vajíčka. Ta se vylíhnou ve střevech, ze kterých se larvy provrtají a krví se dostanou do plic. V plicích se larvy dostanou do plicních sklípků, následně do průdušnice, ze které se dostanou vykašláním. Uvízlé larvy jsou při polknutí spolknuty a dostávají se tak do střev, ve kterých se vyvinou v dospělé červy.
Příznaky u dospělých
První příznaky se ozývají po několika měsících od nakažení. Kromě toho se jejich příznaky také liší, dle věku nakaženého. Pokud se nakažený nachází ve fázi migrace, kdy se larva dostává do krevního řečiště a živí se červenými krvinkami, mezi příznaky patří:
- Teplota nad 37 stupňů, pnutí kloubů a svalů.
- Vyrážka, zarudnutí a svědění pokožky.
- Dušnost a těžký kašel, obzvláště v noci.
- Bolest u srdce a arytmie.
Střevní fáze, ve které se larvy líhnou na dospělé jedince, s sebou přináší anémii, nespavost, slabost, nadýmání, bolest v blízkosti pupku, nevolnost, zvýšené slinění, snížení žilního a krevního tlaku. Objevuje se také ospalost, únava, snížené paměťové funkce nebo závratě.
Příznaky u dítěte
Příznaky a léčba askariózy u dětí, stejně jako u dospělých, závisí na stupni onemocnění. Nejzranitelnější jsou děti předškolního a školního věku, do 12 let. Hlavní příčinou infekce je špatná hygiena rukou. Ve fázi migrace se u dětí objevují tyto příznaky
- Zvýšení teploty na 40 stupňů.
- Pocení, únava a silná slabost.
- Na zádech a končetinách se objeví vyrážka ve formě malých kulatých fleků.
- Bolest v pravých žebrech.
- Bolest na hrudi, záchvaty kašle a dušnost.
Ve střevní fázi se u dětí objevují obzvláště nevolnosti, spojené s nechutí k jídlu, zvracením či bolestí hlavy.
Léčba přírodními prostředky
Dávné doby nám ukazují, že si lidstvo vždy muselo nějak poradit. Dobám, ve kterých neexistovaly malé zázračné pilulky, vévodily přírodní suroviny. Lidé tak využívali bylinek, sirupů, ovoce, zeleniny či všemožných výtažků. I pro léčbu askariózy využívali dříve lidé síly přírodních prostředků.
- Mléko a česnek – Celý česnek povaříme v mléce a po ochlazení jej vyfiltrujeme. Touto směsí provedeme před nocí klystýr. Tato léčba je účinná obzvláště u dětí.
- Cibule – Cibuli nakrájíme na kolečka, vložíme do uzavíratelné nádoby, zalijeme čistou vodou a na dva týdny postavíme na teplé místo. Tinkturu konzumujeme po několika doušcích denně.
- Dýňová semínka – U dospělých jedinců zabírá tento způsob nejvíce. Půl kilogramu semen rozdrtíme a zalijeme teplou vodou. Vzniklou kaši dochutíme například medem a konzumujeme každé ráno po lžíci.
- Zázvor – Zázvor účinně vypudí parazity z těla, zároveň má příznivý účinek na imunitní systém. Třikrát denně vypijte čtvrt lžičky zázvoru, smíchaných se sklenicí vroucí vody.
Prevence
Základem je pečlivá hygiena, časté a důkladné mytí rukou. K jídlu je vhodná pouze umytá zelenina, ovoce či bobule. Snižte příjem neomytých surovin na co nejmenší počet. Ač je to pro milovníky zvířat nepředstavitelné, omezte mazlení s domácími mazlíčky.
K pití je vhodná pouze převařená či kupovaná voda, která je podrobena čištění a testům, co se kvality týče. Omezte kontakt rukou a úst na minimum. V žádném případě si neolizujte prsty a nekousejte nehty. V obou případech hrozí přenos vajíček do úst v případě, kdy se ruce dotkly infikované oblasti.