Bakuchiol sesadil z trůnu krále pleťové kosmetiky – retinol. Jak je to možné?

Zdroj fotografie: Depositphotos

Retinol je naším superhrdinou nejen v boji proti stárnutí pleti ale i při léčbě akné. Prostě se mu nic nevyrovná. Nebo snad ano? Co takhle šetrnější bakuchiol?

Retinol prokazatelně zvyšuje produkci kolagenu, bílkoviny, která pomáhá redukovat vrásky a vypínat pleť, čímž jí dodává celkově mladistvější vzhled. Pomáhá rovněž vyrovnat tón pleti a zmírnit stařecké skvrny. Avšak může pokožku také vysušovat a dráždit. Pleť může pak citlivěji reagovat na sluneční záření. Tedy navzdory prokazatelné účinnosti retinolu nemůžeme opomíjet fakt, že s sebou nese řadu nežádoucích účinků a dokáže naši pleť taky pěkně potrápit. Co s tím?

V současné době se čím dál víc upíná pozornost na bakuchiol, který je k naší pokožce mnohem shovívavější. Funguje však stejně dobře jako retinol? Nebo je bakuchiol jen dalším módním výstřelkem v péči o pleť?

Bakuchiol? O čem přesně je řeč?

Bakuchiol získáváme z listů a semen rostliny Psoralea corylifolia (přezdívané „babchi“), která roste na indickém subkontinentu a je již mnoho let základem tradiční indické ajurvédské a čínské medicíny.

Jaké představuje benefity pro pleť?

Pokud víte, jaké zázraky dokáže s pletí udělat důsledná a cílená aplikace retinolu, pak už máte také celkem slušnou představu o tom, co dokáže s pletí udělat bakuchiol.

„Při aplikaci na pokožku má podobné účinky jako retinol“, říká Dr. Jordan C. Carqueville, certifikovaná dermatoložka a zakladatelka The Derm Institute of Chicago. „Stejně jako retinoidy může bakuchiol pomoci zvýšit produkci kolagenu, takže vaše pleť bude vypnutější a plnější.“ Dr. Anar Mikailov, MD, FAAD, spoluzakladatel Skintensive, řady péče o pleť bez parabenů a ftalátů, dále zdůrazňuje: „Studie prokázaly, že výtažek z rostliny babchi pomáhá nastartovat tvorbu kolagenu a buněčnou výměnu, čímž pleť vypíná, zmírňuje jemné linky a vrásky a vyrovnává tón pleti, aniž by ji dráždil nebo způsoboval fotosenzitivitu jako retinol.“.

Podle doktora Mikailova je tak bakuchiol pro některé typy pacientů vhodnější díky tomu, že řeší mnoho stejných problémů pleti jako retinol, ale bez vedlejších účinků. „Obvykle citlivá pleť a pleť náchylná k ekzémům retinol nesnáší,“ říká. „Navíc, jak pleť stárne, bývá sušší a citlivější, tudíž bakuchiol je fantastickou alternativou, zejména pro zralou pleť.“

Pokud vás trápí akné, bakuchiol vám pomůže i v této oblasti. Bakuchiol totiž přirozeně zklidňuje a působí antibakteriálně. A je to také antioxidant. Tedy hraje důležitou roli v boji proti škodlivým volným radikálům způsobeným UV zářením.

V jaké formě bychom je měli začlenit do naší kosmetické rutiny?

 

Na bakuchiolu je příjemné, že je k dispozici v několika různých variantách, od přípravků na celý obličej až po krémy na oči. Dr. Mikailov však doporučuje přípravky, které se používají bez oplachování, jako je pleťové sérum, hydratační krém nebo olej, aby se mohl bakuchiol vstřebat do pokožky a působit co nejúčinněji.

Objevte pleťové sérum od Dermio.

Bakuchiolové sérum Dermio obsahuje kromě bakuchiolu i další látky pečující o pleť jako například Vitamin E, Koenzym Q10, arganový a šípkový olej, které hydratují pokožku a dodávají jí důležité antioxidanty. Sérum je na bázi suchého oleje – skvalenu, jenž se dobře vstřebává a neucpe póry. Dermio sérum je vhodné pro všechny typy pleti.