Pakliže potřebujete zhubnout nějaká ta kila navíc, zvolte běh. Tento druh sportu má mnoho výhod. Díky němu spálíte daleko více kalorií než například při jízdě na kole, je rovněž ekonomicky zcela nenáročný a mimo jiné jej můžete provozovat kdekoliv a kdykoliv. K běhání je zapotřebí pouze kvalitní obuvi, pohodlného oblečení, a především pak vůle a trpělivosti.
Jak účinně zhubnout pomocí běhu?
Běh je svým způsobem nenáročný sport, který je vhodný i pro začátečníky, avšak pokud byste chtěli skutečně zhubnout, je potřeba běhat co nejintenzivněji, což znamená co nejčastěji a postupně navyšovat délku trasy. Obecně se také doporučuje k této pohybové aktivitě upravit jídelníček. Zařadit do něj více lehkých a zdravých potravin a jíst hodně ovoce a zeleniny. Vhodná dietní strava a pohyb jdou ruku v ruce s účinnou redukcí hmotnosti.
Pozor na deficit kalorií
Někteří sportovci dělají chybu v tom, že více spalují, nežli jí. Důležité je dodat tělu potřebné živiny, aby mohlo správně fungovat. Problém nastává v momentu, kdy příjem a výdej není v rovnováze. Adekvátně k pohybu byste měli volit dostatečné množství konzumovaných potravin. Ty rovněž přispějí k lepším sportovním výkonům. Vsadit můžete na takzvanou volumetrickou stravu, která obsahuje hlavně luštěniny, ovoce, zeleninu, obiloviny. Jsou to jídla energeticky velmi vydatná a na dlouhou dobu vás zasytí.
Jaké další složky potravy je nutné doplnit po běhu?
Myslet by měl sportující jedinec především na to, že je nutné doplňovat jak bílkoviny, tuky, tak i sacharidy. Množství těchto látek v jídelníčku je odvislé od toho, jak dlouhé vzdálenosti dotyčný uběhne. Primárně byste měli vsázet po této pohybové aktivitě na jednoduché cukry, potraviny bohaté na bílkoviny, uhlohydráty a elektrolyty.
Jak začít správně běhat?
Pro začátečníky, kteří dlouhou dobu neprovozovali žádnou pohybovou aktivitu, bude start poněkud náročnější. Důležité je se poctivě protáhnout před samotným během a po něm. Předejdete tak spolehlivě možným úrazům, které by vás mohly na dlouhou dobu imobilizovat.
Podstatné je běhat také správným stylem. Nedopadat na špičky, ani na paty, ale pokládat na zem celé chodidlo. Ruce ohnuté v loktech by se měly pohybovat střídavě. Jestli si nejste jistí svou běžeckou technikou, poraďte se s odborníkem, či trenérem. Běh by vám měl pomáhat a ne ubližovat. Pakliže je váš běžecký styl nesprávný, můžete pociťovat po pohybové aktivitě bolesti v různých částech těla.
Běh kombinujte i s jiným druhem cvičení
Vhodné je, když budete běhání kombinovat i s jinou pohybovou aktivitou. Je mnoho lidí, kteří běhají někdy až extrémně a nesoustředí se na nic jiného, a to je dle odborníků chyba. Důležitý je například i silový trénink v posilovně, nebo doma na podložce s vlastní vahou.
Fotografie: Pixabay